banner199

banner103

Yardım tırları İdlib için yola çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülen “Yolumuz İyilik Olsun” kampanyası kapsamında il ve ilçe müftülüklerince hazırlanan insani yardım malzemelerini taşıyan onlarca tır dualarla İdlib’e uğurlandı.

TDV 21.02.2020, 14:55
Yardım tırları İdlib için yola çıktı
© Diyanet Haber
banner200

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülen “Yolumuz İyilik Olsun” kampanyası kapsamında, il ve ilçe müftülükleri koordinesinde hayırseverlerin desteğiyle hazırlanan insani yardım malzemelerini taşıyan onlarca tır, Suriye’nin İdlib kentine uğurlandı.

Çanakkale

Çanakkale İl Müftülüğü ve Bayramiç İlçe Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Çanakkale Şubesi iş birliğinde hayırseverlerin desteğiyle toplanan erzak, çocuk giysileri, yatak ve diğer giyecek malzemelerini taşıyan tırların İdlib’e uğurlanması amacıyla tören düzenlendi.

Çanakkale Merkez Tacettin Aslan Camii’nde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan İl Müftüsü Arif Gökce, yardım kampanyasına vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Müftü Gökce; “Daha önce Çanakkale olarak ihtiyaç bölgelerine nakdi yardımlarımız olmuştu. Buna ilave şu kış günlerinde kardeşlerimize derman olacak bir çalışma başlattık ve 1 tır dolusu giyecek-yiyecek hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle toplandı.” dedi.

Öte yandan Biga ve Gelibolu ilçe müftülüklerince hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan 2 tır ile 1 kamyon da İdlib’e uğurlandı.

Diyarbakır

“Bir Aradayız, Diyarbakır Olarak İdlib’in Yanındayız”

Diyarbakır İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Diyarbakır Şubesi koordinesinde başlatılan “Bir Aradayız, Diyarbakır Olarak İdlib’in Yanındayız” yardım kampanyası kapsamında toplanan 5 tır ihtiyaç malzemesi, dualarla İdlib’e uğurlandı.

Uğurlama töreninde konuşan İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır şunları kaydetti:

“İdlib'de mazlum, mağdur ve garip kardeşlerimize destek olan kardeşlerimizden Allah razı olsun. Cenab-ı Hakk bu yapılan yardımlar hürmetine ve yardımların gitmiş olduğu o mazlumlar hürmetine, İslam ümmetine birlik ve beraberlik nasip eylesin. Tarihte olduğu gibi memleketimiz, aziz milletimiz, Türkiye’mizin güzel insanları; hep mazlumun, gariplerin, kimsesizlerin yanında yer almışlar, ellerinden gelen yardımı esirgememişlerdir. Bu bize nasip olan, Cenab-ı Hakk’ın özel ikramıdır. Bu hayırlar vesilesiyledir ki inşallah, memleketimiz bundan sonra da mazlum olmayacak, garip olmayacaktır. Mazlumların yanında olup, mazlumların duasını almış olan bir millet, inşallah ilelebet payidar olacaktır.”

Nevşehir

Nevşehir İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Nevşehir Şubesi öncülüğünde Nevşehir’den 2, Göreme ve Nar kasabasından ise 1'er tır olmak üzere un yüklü olan toplam 4 tır, İdlib'deki savaş mağduru ailelere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Toplamda 100 ton un taşıyan tırları İdlib’e uğurlamak üzere Nevşehir’de, Göreme’de ve Nar kasabasında uğurlama törenleri düzenlendi.

Merkez Lale Sanayi Camii önünde düzenlenen uğurlama töreninde konuşsan İl Müftüsü Yakup Öztürk, “İdlib'de bombardıman altında kalan kardeşlerimizin sınırımıza yığılmaları sonucunda, Başkanlığımızın yapmış olduğu yardım çağrılarına Nevşehir halkının vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Nevşehir merkez, köy ve kasabalardan toplanan 3 tır yardım malzemesi geçen hafta Suriye'ye gönderildi. Bugünkü 4 tırla toplam 7 tır un ve gıda yardımını kardeşlerimize ulaştırmış olacağız.” dedi.

“Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmanına teslim etmez. Kim mümin kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter.” hadis-i şerifini hatırlatarak yardımların devam edeceğini belirten İl Müftüsü Öztürk, önümüzdeki günlerde camilerde ve Kur’an kurslarında toplanan yardım malzemelerinin de İdlib’deki çadır kentlerde kalan savaş mağduru ailelere gönderileceğini söyledi.

Sakarya

Sakarya Hendek İlçe Müftülüğü koordinesinde ilçede görev yapan din görevlilerinin katkılarıyla düzenlenen ve gıda paketleri, un, içme suyu gibi yardım malzemelerini taşıyan 2 tırdan biri İdlib'e diğeri ise Azez'e gitmek üzere Hendek’ten dualarla uğurlandı.

Yozgat

Yozgat’ta ise İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında kalan öğrenciler, harçlıklarını savaş mağduru ailelere ulaştırmak üzere Yozgat İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat Şubesi Başkanı Salih Sezik’e teslim ettiler.

“İdlib İçin Yolun İyilik Olsun Yozgat” sloganıyla sürdürülen yardım kampanyasının devam edeceğini dile getiren Müftü Sezik, yardımda bulunan öğrencilere ve teşekkür etti.

Düzce/Kaynaşlı

Kaynaşlı Müftülüğünün öncülüğünde başlatılan İdlib'e yardım kampanyasında Kaynaşlı Belediyesi ve Kaynaşlı Gençlik Derneğinin de katkıları ile toplanan bir tır dolusu yardım İdlib'e ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Diyanet İşler Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından  “Yolun İyilik Olsun” projesi kapsamında İdlib’e gönderilen yardım tırı eski belediye meydanından İlçe Müftüsü Yavuz Horuz’un yaptığı duayla uğurlandı.

Ayrıca, Kaynaşlı Müftülüğü tarafından Elazığ'da yaşayan depremzedeler için de yardım kampanyası başlatıldı.

Adana/Yüreğir

Minik Eller İdlib’e Uzandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 'Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız' sloganıyla düzenlenen yardım kampanyasına minikler de el uzattı.

Kampanya kapsamında Yüreğir Müftülüğü’ne bağlı 4-6 yaş Kur’an Kursu Öğrencileri kumbaralarındaki parayı Yüreğir Müftüsü Ahmet Gözcü’ye teslim ederek İdlib’e bağışladı.

Açıklama yapan Gözcü, “Minik eller savaş mağduru yetimler, yolda kalmışlar ve tüm ihtiyaç sahiplerine uzandı. Öğrencilerimiz kumbaralarında biriktirdikleri parayı Türkiye Diyanet Vakfı Yüreğir Şubesi'ne teslim etti. Minik ellerin biriktirdikleri para İdlib’de yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak” diye konuştu.

Yüreğir Müftüsü Ahmet Gözcü miniklerin davranışlarından dolayı öğretici ve ailelerine teşekkür etti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)