banner203

banner239

Türkiye Diyanet Vakfı Sudan’da

Türkiye Diyanet Vakfının iyilik eli bu kez son 80 yılın en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan Sudan’a uzandı.

TDV 07.09.2020, 12:23
Türkiye Diyanet Vakfı Sudan’da
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı, günlerce etkili olan sağanağın ardından son 80 yılın en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan Sudan’da yaraları sarıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 1 milyondan fazla insanın etkilendiği Sudan’daki sel felaketinin ardından, Türk milletinin emaneti olan adak, akika ve şükür kurbanlarını, görevli ve gönüllüler nezaretinde keserek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya başladıklarını söyledi.

Sudan’da Nil Nehri'nin ve normalin üstünde gerçekleşen yağışların etkisi ile birlikte her sene sel felaketleri görüldüğüne dikkati çeken Açık, şöyle devam etti:

"Aldığımız bilgilere göre Sudan’da son 80 yılın en büyük sel felaketi yaşandı. Başta Hartum, Sinnar ve Sinca bölgeleri olmak üzere bazı şehirler tamamen sular içinde kalmış, halkının yiyecekleri dahi zayi olmuş. Sel sonrasında yüz binlerce evin yıkıldığı, yüzlerce köyün tamamen sular altında kaldığı ve 100’den fazla vatandaşın vefat ettiği, yaklaşık 1 milyon insanın etkilendiği ifade ediliyor. Bölgede ilk etapta milletimizin emaneti adak kurbanlarını keserek selden etkilenen ailelere dağıtmaya başladık. Bunların yanı sıra 5 bin kişiye içerisinde un, şeker, yağ, cibinlik ve battaniye gibi gıda ve barınma malzemelerinin bulunduğu yardım paketi ulaştırmak için çalışmalara başladık. Bunları da en kısa zamanda ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız."

Felaketzedelerin şu an için ihtiyaç duyduğu en önemli malzemelerin gıda, cibinlik ve battaniye olduğunu ifade eden Açık, "Milletimizin desteği ile Sudan’ın yaralarını hızlı bir şekilde sarmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

- Sudan’a 4,8 milyon dolarlık yardım

Sudan’da geçen yıl 16 eyalette 350 bin kişinin etkilendiği bir selin meydana geldiğini ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak bölgeye yardım ulaştırdıklarını ifade eden Açık, "Bu zamana kadar Sudan’a eğitim, su kuyusu, gıda kolisi, kurban, Ramazan ve bayramlık kıyafet başta olmak üzere toplamda 4,8 milyon dolarlık yardım ulaştırdık. Milletimiz dünyanın neresinde bir mazlum ve mağdur varsa, imkanlarını seferber ediyor. Biz de onların yardım eli oluyoruz. Emanetleri hızlı bir şekilde bölgeye ulaştırarak yaşanan mağduriyetleri en aza indirmeye gayret gösteriyoruz." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?