banner250

banner246

Türkiye Diyanet Vakfı 30 ilde bin 668 öğrenciyi kampa aldı

Türkiye Diyanet Vakfının burs desteği sağladığı öğrenciler, kişisel ve meslekî gelişimlerine katkı sunmak, akademik ortamlarını desteklemek amacıyla düzenlenen yarıyıl kamplarında bir araya geliyor.

TDV 21.01.2020, 10:31
Türkiye Diyanet Vakfı 30 ilde bin 668 öğrenciyi kampa aldı
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfınca sürdürülen eğitim programları kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye gelerek eğitim gören öğrenciler ile yurt içindeki öğrencileri bir araya getiren yarıyıl kampları, 13 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek.

“İlahiyat Akademi”, “Özel Destek Akademi”, “Uluslararası İlahiyat”, “Uluslararası İmam Hatip Lisesi” ve “Uluslararası Konuk Öğrenci Programı” öğrencilerinin katıldığı yarıyıl kamplarına, 975’i kız, 693’ü erkek olmak üzere toplam bin 668 öğrenci katılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfından burs alan lise ve üniversite öğrencilerinin kişisel ve meslekî gelişimlerine katkı sunmak, akademik ortamlarını desteklemek amacıyla düzenlenen kamplar çerçevesinde alanında uzman eğitimciler tarafından eğitimler veriliyor, çeşitli konferans, söyleşi ve etkinlikler gerçekleştiriliyor.

“30 farklı ilde yarıyıl kampı düzenliyoruz”

Yarıyıl kampına dair Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, her alanda eğitimi önceleyen bir Vakıf olduklarını ve yetişmiş insan gücünün hem Türkiye hem de mazlum ve mağdur coğrafyalar için çok önemli olduğunu söyledi.

Eğitim ve kültür hizmetlerinin gayesinin ahsen-i takvim olarak yaratılan insanın, din, can, mal, nesil ve aklının güvende olduğu erdemli bir toplum inşa etmek olduğuna işaret eden Açık, öğrencilere eğitim alanında maddi ve manevi olarak tüm yıl devam eden desteğin, düzenlenen yarıyıl kamplarıyla da sürdüğünü belirtti.

Öğrencilerin yarıyıl kamplarına yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Açık, şöyle devam etti:

“Her yıl düzenlediğimiz yarıyıl kamplarına bu sene 30 ilden 1668 öğrenci katılıyor. Müftülüklerimiz, İlahiyat Fakülteleri ve İslami İlimler Fakülteleri dekanlıkları, yurt müdürlüklerimiz ve TDV il şubelerimiz koordinasyonuyla yürütülen burs programı kapsamında dönem boyunca destek programlarıyla fakültede gördükleri derslere ilave olarak Arapça ve temel İslami ilimler dersleri alan öğrenciler Şubat tatilinin başlamasıyla birlikte bulundukları illerde yarıyıl kamplarına katılıyorlar. Kamplarda kitap okuma ve kitap kritiği, sabah namazı etkinlikleri, hadis ezberleme, film gösterisi ve gezi gibi etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca öğrenciler ülkemizde, kalifiye insan açığına alternatif olma, dini algıların tahlili, toplumsal sorunları muhakeme gücü, ümmet bilinci gibi konuların işlendiği konferans ve seminerleri alanında uzman isimlerden dinleme imkânı buluyorlar.”


 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)