banner250

banner203

Prof. Dr. Erbaş: İnsanın olduğu her köşeye su taşıyan bir medeniyetin mensupları olarak ecdadımızın bize bıraktığı mirası yaşatmaya gayret ediyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan “Yargaliga-Suya Giden Yol” isimli belgeselin tanıtım toplantısında konuştu; “Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için su kayaklarımızı temiz tutalım, suyumuzu verimli kullanalım.” çağrısında bulundu.

TDV 29.12.2020, 10:56
Prof. Dr. Erbaş: İnsanın olduğu her köşeye su taşıyan bir medeniyetin mensupları olarak ecdadımızın bize bıraktığı mirası yaşatmaya gayret ediyoruz
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfınca hazırlanan “Yargaliga-Suya Giden Yol” isimli belgeselin tanıtım toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Milletimizin yardım elini dünyanın dört bir tarafına ulaştıran, yeryüzünde iyiliği yeniden egemen kılmak için çalışmalar yürüten ve bunları yaparken de gönül köprüleri kuran Türkiye Diyanet Vakfımızın, Afrika başta olmak üzere kurak topraklarda açmış olduğu su kuyusu ve vakıf çeşmeleri ile suyun öneminin anlatıldığı ‘Yargaliga-Suya Giden Yol’ isimli belgeselin tanıtımı için burada toplanmış bulunuyoruz.” dedi.

Erbaş, “Canlıları suya kavuşturmayı tavsiye eden bir dinin ve insanın olduğu her köşeye su taşıyan bir medeniyetin mensupları olarak, temiz içme suyuna erişmekte güçlük yaşayan her coğrafyada hayırseverlerimizin destekleriyle su kuyusu ve vakıf çeşmesi açıp, ecdadımızın bize bıraktığı mirası yaşatmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birçok hadis kaynağında Hz. Peygamber’in hayvanlar ve diğer tüm canlıların su ihtiyacının giderilmesini teşvik edici tavsiyeleri bulunduğunu belirten Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Sahabe-i Kiram Efendilerimizden Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti. Rasûlullah (a.s.m.)’a gelerek: ‘Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü, onun adına sadaka verebilir miyim?’ diye sordu. Rasûlullah (asm) da ‘Evet’ buyurdu. Sa’d; ‘Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?’ diye sorunca, Rasûlullah (s.a.s.); ‘İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir.’ buyurdu. Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir.

Özellikle Afrika’da milyonlarca insan, hiçbirimizin bırakın içmeyi, elini dahi yıkamayacağı suyla hayatta kalmaya çalışıyor. Kilometrelerce yol giderek, omuzlarında taşıdıkları ve çok da hijyenik olmayan suyu içerek hayata tutunmanın mücadelesini veriyor. İşte bu noktada milletimizin hayır elini, mazlum ve mağdura ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfımız devreye giriyor, temiz içme suyuna erişmekte güçlük yaşanan coğrafyalarda su kuyusu ve vakıf çeşmesi açarak, insanların insanca su tüketebilmelerine imkân sağlıyor.

“Türkiye Diyanet Vakfı 32 ülkede açtığı 435 su kuyusu ve vakıf çeşmesi ile 6 milyondan fazla kişinin temiz içme suyuna erişmesini sağladı”

Türkiye Diyanet Vakfının 2014 yılında hayata geçirdiği “Bir Damla Hayat Su Kuyusu ve Vakıf Çeşmesi” projesi kapsamında, bu zamana kadar 32 ülkede açmış olduğu 435 su kuyusu ve vakıf çeşmesi ile 6 milyondan fazla kişinin temiz içme suyuna erişmesini sağladığını aktaran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Su kuyularımız; 50 ila 500 metre derinliklerinde, güneş enerjisi ile çalışan, 10 ila 50 ton depolara sahip ve hayvanların da su ihtiyacını karşılayabileceği şekilde inşa ediliyor. Bu özellikleriyle yaptığımız çeşmeler, uzun yıllar boyunca bölge halkının temiz içme suyu ihtiyacını karşılıyor.” diye konuştu.

“Rabbimizin bizlere bahşettiği en kıymetli nimetlerden birisi sudur.” ifadesine yer veren Erbaş, su israfına dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Canlı olan her varlığın ham maddesi ve yaşam kaynağımız olan su, maalesef ülkemizde ve dünyada tehlike altındadır. Büyüyen şehirler ve artan dünya nüfusuyla beraber suya olan ihtiyaç da artmaktadır. Suyun ulaşılabilirliği kolaylaştıkça su israfı da beraberinde geliyor. Temiz su kaynaklarımız günden güne azalıyor. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek için su kayaklarımızı temiz tutalım, suyumuzu verimli kullanalım.

Yüce dinimiz İslam, suyu ölçülü kullanmayı ve israf etmemeyi emreder. Nitekim; Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir sahabinin abdest alırken fazla su kullandığını görünce, ‘Bu ne israf!’ diyerek onu ikaz etmiştir. Sahabinin ‘Abdestte de israf olur mu?’ sorusu üzerine; ‘Evet, akan bir nehirde (abdest alıyor) olsan bile!’ diye cevap vermiştir. Peygamberimizin bu uyarısı, suyun ibadet maksadıyla bile olsa, asla israf edilmemesi gereken nadide bir nimet olduğunu bize hatırlatmaktadır.

‘Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah’a hamdolsun!’ diye biz özellikle yemek dualarımıza başlarız. Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım. İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım.”

“Yargaliga-Suya Giden Yol” isimli belgeselin, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından suyun kullanımı konusunda bir hassasiyet ortaya koymak amacıyla hazırlandığını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, belgeselin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Türkiye Diyanet Vakfımıza, başta Afrika olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde su kuyusu açma konusunda destek olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın konuşmasının ardından, “Yargaliga-Suya Giden Yol” isimli belgeselin ilk gösterimi yapıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Hüsni Kaya 7 ay önce
Geçmişten geleceğe muhasebe de olduğu gibi yargaliga tanıtım toplantısında başkanımızın video konuşması konulursa diyanet haberden çok sayıda paylaşım yapılabilir ve daha etkili olur. Diye düşünüyorum
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?