banner250

banner246

Bornova Koleji öğrencileri Afrika’da susuzluğa umut oldu

Türkiye Diyanet Vakfı KOMAŞ Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Özel İzmir Bornova Koleji öğrencileri, kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklar ve düzenledikleri hayır çarşısından elde ettikleri paralarla, Afrika’da su kuyusu açtırdı.

TDV 08.01.2020, 17:28
Bornova Koleji öğrencileri Afrika’da susuzluğa umut oldu
© Diyanet Haber

Türkiye Diyanet Vakfı KOMAŞ Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Özel İzmir Bornova Koleji öğrencileri, Afrika’da susuzluğa umut oldu.

Türkiye Diyanet Vakfınca sürdürülen Bir Damla Hayatprojesine destek olmak isteyen öğrenciler, kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklar ve düzenledikleri hayır çarşısından elde ettikleri gelirle, Afrika’da su kuyusu açtırdı.

Maddi zorluklar ve fiziki şartlar nedeniyle su sıkıntısı çeken Batı Afrika ülkesi Togo Cumhuriyetinin başkenti Lome’ye 650 kilometre uzaklıktaki Ayaba Köyü’nde açılan “Su Kuyusu ve Vakıf Çeşmesi”, uzun yıllar boyunca bölge halkının temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Bornova Koleji Kampüs Müdür Vekili Hasan Tay, yaklaşık iki yıl önce Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında temiz içme suyu bulma sıkıntısı yaşayan insanlara yardımcı olabilmek adına okul genelinde, “Yaşama Sen de Destek Ol” sloganıyla kampanya başlattıklarını belirtti.

Öncelikle öğrencilere Afrika’daki insanların ne kadar zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini anlatan sunumlar ve bilgilendirme toplantıları yaptıklarını dile getiren Tay, öğrencilerin duyduklarından ve gördüklerinden çok etkilendiklerini vurguladı.

Öğrencilerin aileleriyle birlikte projeyi sahiplendiğini ifade eden Tay, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz bizim anlattıklarımızı aileleriyle ve çevrelerindeki insanlarla paylaştılar. Aileleri de projemize destek oldu. Kumbaralarında biriktirdikleri paraları su kuyusu açılması için bağışlayan öğrencilerimiz, aynı zamanda aileleri ve okul personelinin de desteğiyle hayır çarşısı etkinliği düzenleyip hayırseverlerden yardım toplayarak projeye katkı sağladılar. İki yıl sonunda damlaya damlaya göl oldu ve 66 bin 600 lira gibi büyük bir meblağ topladık. Öğrencilerimizle birlikte topladığımız bu miktarı, Türkiye Diyanet Vakfına Afrika’da su kuyusu açılması için bağışladık. Bu sayede binlerce kilometre uzakta yaşayan ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattık. Projenin yürütülmesinde emeği geçen başta Türkiye Diyanet Vakfı olmak üzere tüm idareci, öğretmen, veli ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.”

90 metre derinliğe sahip, güneş enerjisi ile çalışan “Su Kuyusu ve Vakıf Çeşmesi”, uzun yıllar bölge halkına hizmet verecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?