Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İslam’ın 5 esasından biri olan zekat ibadetini yerine getirmek için vatandaşların mal varlığını kolaylıkla hesaplayabilmesi konusunda 2019 yılında hayata geçirdiği "Zekat Hesaplama Uygulaması"nı yeniledi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu rehberliğinde oluşturulan "Zekat Hesaplama Uygulaması"nı yeni yüzüyle vatandaşların istifadesine sunduklarını belirtti. Turan, yenilenen uygulama ile vatandaşların hangi cinsten malı varsa onu kolaylıkla hesaplayabilmelerine imkan tanındığını kaydetti.

Zekat ibadetini yerine getirmek isteyenlerin vermesi gereken miktarı hesaplayabilen söz konusu web ve mobil uygulamaya eklenen yeniliklere ilişkin bilgi veren Turan şunları söyledi:

"Vatandaşların zekatlarını kolayca hesaplayabilmeleri için oluşturduğumuz ve büyük ilgi gören uygulamamızı daha da geliştirdik. Ücretsiz bir şekilde kullanılan uygulamanın arayüzü sade ve daha anlaşılır şekilde yenilendi. Zekatın nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgi sayfası hazırlandı. Kategori bazlı hesaplama, ‘sepette tutma’ imkanı sağlandı. ‘Borçlar’ ve ‘alacaklar’ kısmı eklendi. Zekat takvimi ile istenilen tarihe zekat kategorilerine göre ‘hatırlatıcı’ ekleme imkanı sağlandı. ‘Sıkça sorulan sorular’ kısmı eklendi. Bilgileri metin olarak okuyabilme veya video olarak izleyebilme imkanı sunuldu. Uzaktan bildirim servisi aktif hale getirildi."

zekat-11

"Uygulamayı 11,5 milyon kişi ziyaret etti"

TDV Genel Müdürü Turan, gelişmiş özelliklere ve tüm dijital platformlarda çalışabilme yeteneğine sahip uygulamaya eklenen diğer özelliklerle ilgili ise "Uygulama üzerinden zekat hesapları PDF olarak görüntülenebiliyor ve kaydediliyor. Uygulama üzerinden döviz kurları anlık görüntülenebiliyor. Vakfımızın yayın organı olan ‘İyilik Bülteni’nin dijital haline uygulama üzerinden ulaşılabiliyor. Bunun gibi çok sayıda yeniliği uygulama üzerinden vatandaşımızın istifadesine sunduk." dedi.

Uygulamanın hayata geçtiğinden bu yana 11,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirten Turan, bu ziyaret edenler arasında 7,5 milyon kişinin zekat hesaplaması yaptığını dile getirdi.

"Zekathesapla.tdv.org" internet adresine girerek veya TDV Zekat Hesaplama mobil uygulamasını indirerek, zekat miktarının kolayca hesaplanabildiğini aktaran Turan, yapılan işlemlerin ardından vatandaşların  uygulamada üst kısımda yer alan "Zekat Ver" butonuna tıklayarak "bagis.tdv.org" sayfasından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için bağış gerçekleştirebildiklerini de anlattı.

Zekat ibadetinin önemine değinen Turan, "Dinimizin 5 temel esasından biri olan zekat ibadeti, malı temizleyip bereketlendirir. Zekat toplumsal dayanışmanın en güzel örneğidir. Zekat yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştirir. Zekat ibadeti yıl boyunca yerine getirebilmektedir. Uygulama üzerinden vatandaşlarımız mal varlığını hesaplayıp zekat vermesi gereken miktarı ihtiyaç sahiplerine gönül rahatlığıyla ulaştırabilir. Vakfımıza bağışlanan zekatları eğitim, alışveriş yardım kartı, bayramlık, sağlık, kriz bölgeleri, yangın, sel, deprem, aşevi ve yetimlerimize yönelik ihtiyaca binaen yardım olarak ulaştırıyoruz." diye konuştu.