banner261

banner250

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri sürüyor

Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde yurt içinde ve yurt dışında "Cami, Din Görevlileri ve Vefa" temasıyla kutlanan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri devam ediyor.

Siirt Müftülüğü 04.10.2021, 07:17
Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri sürüyor
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası", bu yıl Edirne Selimiye Camii'nde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla düzenlenen açılış programıyla başladı.

Etkinlikler, "Cami, Din Görevlileri ve Vefa" temasıyla il ve ilçe müftülükleri koordinesinde ülke genelinde devam ediyor.

Bu kapsamda Siirt İl Müftülüğü tarafından Sancaklar Çarşı Camii'nde program düzenlendi.

Programda vefat eden din görevlileri ile cami inşaası ve imarı ile ilgilenen hayırseverler ve şehitler için Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi.

Din görevlilerince okunan hatm-i şeriflerin duasını yapan İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, program sonrası yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Temamız bu yıl 'Cami, Din Görevlileri ve Vefa' olarak belirlendi. Bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerle zor ve meşakkatli süreçlerden geçtiğimiz bu günlerde, medeniyetimizin temel yapı taşı olan camilerimizin gönül dünyamızdaki yerini perçinleyerek mabede ve temsil ettiği ulvi değerlere karşı vefamızı göstermenin önemi üzerinde durulacak, her biri peygamber varisi olan din görevlilerimizin, aziz milletimizin ve insanlığın her daim yanında ve hizmetinde oldukları vurgulanacak, insanımızın dini ve hayri hizmetlere ömrünü adayan vefa erlerine karşı ortaya koyduğu vefakarlık ve kadirşinaslığın toplum için en ulvi hasletlerden biri olduğuna dikkat çekilecektir. Bu vesileyle ülkemizin en ücra köşesindeki mihrap görevlisinden yeryüzünün en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde icra edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan bütün kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hakk'tan rahmet niyaz ediyorum."

Cami yaptıran hayırseverlere "Takdir Belgesi" verildi

Öte yandan Siirt Müftülüğünce Siirt'te cami yaptıran hayırseverlere Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasıyla gönderilen "Takdir Belgesi" verildi.

Siirt Şeyh Faraç Camii'ni yaptıran hayırsever Beşir İlçin'i kabul ederek "Takdir Belgesi" takdim eden İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, "İlimizde hayırseverlerle birlikte çok önemli eserler bıraktınız. Allah hayırlarınızı kabul etsin. İnşallah başkalarına da örnek olursunuz. Sizleri tebrik ediyor ve kutluyorum." dedi.

"Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinliklerinin Siirt İl Müftülüğü koordinesinde hafta boyunca devam edeceği bildirildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)