Şanlıurfa İl Müftülüğünün organizasyonuyla bu yıl iki bin hacı adayı kutsal topraklara uğurlanacak. İlk hacı kafilesinde yer alan 361 hacı adayı için GAP Havalimanında uğurlama töreni düzenlendi. Törene İl Müftüsü Ramazan Tolan, İl Müftü Yardımcısı Dr. Abdülhamit Turgut da eşlik etti.

Yolculuk öncesi terminalde dualar okundu. Okunan duaların ardından çocukları ve aileleri ile vedalaşan hacı adayları Dış Hatlar Terminalinden uçaklara alındı.

Uğurlama töreninde aileleriyle vedalaşan hacı adayları, duygu dolu anlar yaşadı.

Havalimanında işlemlerini gerçekleştiren hac kafilesi, İl Müftüsü Ramazan Tolan’ın gerçekleştirdiği duaların ardından kutsal topraklara uğurlandı.

Uçağa alınan 361 hacı adayı akşam saatlerinde Medine’ye hareket etti. 5 gün Medine’de kalacak olan hac kafilesi daha sonra Mekke’ye hareket edecek.

Uğurlama töreninde konuşan İl Müftüsü Ramazan Tolan, hacı adaylarının heyecanına değinerek, "Allah herkese nasip eylesin bu kardeşlerimiz kaç yıldan beri kayıtlarını yaptılar ve her yıl heyecan yaşadılar bu yıl onlara naip oldu. Duamızı yaptık, biraz sonra uçağa binecekler ve uğurluyoruz, Burada şuan iki kafilemiz var. Bu kafile ile 361 hacımız nasip olsa bu gece uğurluyoruz. İlk önce Medine-i Münevvere'ye gidecek orada 5 gün kaldıktan sonra Mekke-i Münevvere'ye gidecekler. Allah kısmet ederse haziranın 28'inde görevini yapmış bir şekilde ülkemize dönecekler. Bizim Şanlıurfa’mızdan bu yıl 2 bin 10 hacı var dolaysıyla iki bin 10 hacımızın hepsi devletimizin Diyanet işleri başkanlığımızın gözetimi, denetimi hizmeti altında bu yıl haccını yapıp dönecekler. Cenabı Allah herkesi nasip eylesin bütün kardeşlerimizi güzel duygular ve güzel heyecanlar güzel hacılar nasip eylesin." ifadelerini kullandı.

Yıllarca kutsal topraklara gitmek için beklediklerini belirten hacı adayları, ilk defa kutsal toprakları görecekleri için heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

Şanlıurfa’dan bu yıl 2 bin kişi kutsal topraklara giderek hac vazifesini yerine getirecek.