banner203

banner250

İmsak ne demektir?

İmsak ne demektir? İmsak vakti ne zamandır? Dini terim olarak imsak nedir? Kur'an-ı Kerimde imsak nerede geçiyor? Oruç yasakları ne zaman başlar? Sahur vakti ne zaman sona erer?

Ramazan 09.04.2020, 10:28
İmsak ne demektir?

İmsak ne demektir? İmsak vakti ne zamandır? Dini terim olarak imsak nedir? Kur'an-ı Kerimde imsak nerede geçiyor? Oruç yasakları ne zaman başlar? Sahur vakti ne zaman sona erer?

İMSÂK

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma” anlamlarına gelen imsâk, dinî bir kavram olarak, imsak vaktinden, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

İmsakın zıttı iftardır.

İslâm’ın temel esaslarından biri olan orucun, tek rüknü imsâktır.

Kur’ân-ı Kerim’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” buyurulmaktadır (Bakara, 2/187).

İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdık, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)