Merkez Taşra Buluşmaları kapsamında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Uzmanı Dr. Ahmet Çekin, Samsun'da din görevlileriyle buluştu.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Seyfullah Çakır'ın açış konuşmasıyla başladı.

samsun-il-buluşması-22

İl Müftüsü Çakır, "Bizler köklü bir medeniyetin, köklü bir kültürün temsilcileri olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız çatısı altında toplumuza hizmet sunuyoruz. Cumhuriyetin Kuruluşundan bugüne her geçen gün artan personel sayısı, kurumsallaşma yönünde atılan adımlar ve hedef kitlemizin büyümesi ve çeşitlenmesiyle bugün çok şükür çok güzel bir noktadayız. Merkez Teşkilatımızdan taşra teşkilatımıza oluşturulan yapılanmayla bugün hizmet sunumunda çok güzel bir noktadayız. Dolayısıyla bizlere artık bu noktada sorumluluk ve kurumsal aidiyet bilinciyle hareket etmek kalıyor. Bizler elimizden geldiğince çalıştığımız alanlarda, medeniyetimizin temsilcileri, kurumumuzun temsilcileri, ve kurumumuzun toplumdaki yerinin bilinciyle hareket etmek durumundayız." ifadelerini kaydetti.

samsun-il-buluşması-33

Ardından din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, etkili din görevlisi ve görevine adanmış olmak gerekliliğinin önemini belirterek şunları kaydetti:

"Bizler birer davetçiyiz. Bu münasebetle kendimize şunları sormamız gerekir. Acaba gayret ve fedakarlığa sahip miyiz? Gerekli bilgi ve donanımla mücehhez miyiz? Çünkü ne kadar donanımlı isen kalbin ve aklın ne kadar güçlü ise hizmetin o kadar etkin olur. Yüklendiğimiz emanete riayet ediyor muyuz? Hepimiz birer emanet yüklenmişiz. Bizler bu ulvi görevi yerine getirirken işimizde Allah rızası asıl gayemiz olmalı. İşimizde memuriyetten ziyade hasbilik olmalı. Bu alanda görevimizi yerine getirirken Allah’ın rızasını gözeterek çalışmamız bizim cihadımızdır. Etkili din görevlisi olmak, çalıştığımız yerde mahallemizde tanınmayı, sevilmeyi, hatırlanmayı gerektirir. Cemaatimizden biri gelmediğinde arayıp hal hatır sormak, çocuklarımızla ve gençlerimizle onların dilinden konuşmak, mahallemizden her yaş grubundan her sosyal statüden insana ulaşabilmek görev alanımızda öncelikli hedefimiz olmalı."

Program ödül takdimi ile son buldu.