Sivas'ta 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulünün 103. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolaysıyla ortaokul öğrencileri arasında yapılan şiir yarışmasında, yazdığı şiirle il birincisi olan Ülkü İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Feyzanur Türk, kazandığı 3 bin TL para ödülünü Filistin’e bağışladı.

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşından dolayı kazandığı ödülü almayarak bağışladığını öğrenen ve bundan çok etkilenen Türk, "Mehmet Akif Ersoy’un  İstiklal Marşı’ndan kazandığı ödülü almayarak bağışladığını öğrendim, Bu olay beni çok etkiledi. Bende kendime söz verdim. Eğer 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolaysıyla hazırlanan yarışmada yazacağım şiir birinci gelirse bende kazanacağım ödülü Filistin’e bağışlayacağım dedim. Ve yarışmada şiirimi birinci seçildi. Çok mutlu oldum. Ödülümü alır almaz, ailemle birlikte para ödülümü Filisitin’e bağışlamak üzere il müftülüğüne geldik." dedi.

Duyarlı davranışından dolayı Feyzanur Türk’ü tebrik eden İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, "Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için verilen 500 lira ödülü almayarak Hilal-i Ahmer bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar'ül Mesai Vakfına bağışladı. Feyzanur kızımızda bunu örnek alarak yazdığı şiirden kazandığı 3 Bin TL ödülü almayıp Filistin’de zor günler yaşayan kardeşlerine gönderilmek üzere müftülüğümüze geldi. Bu örnek davranışı ve ince düşüncesi bizleri çok duygulandırdı. Sahip olunan bu ruh Allah’ın izniyle Gazze’deki zulümü bitirecektir.” dedi.

 Duyarlı davranışlarından dolayı öğretmen olan anne ve babayı da tebrik eden Müftü Altunkaya, Türkiye Diyanet Vakfı Sivas Şubesi olarak bağışı Filistin’e gönderilmek üzere teslim alarak makbuzunu Feyzanur’a teslim etti. Yardım makbuzunu bir ömür hatıra olarak saklamasını isteyen Müftü Altunkaya, Diyanet yayınlarına ait kitaplardan da hediye etti.

Editör: Mehmet Öztürk