banner324

banner319

Niğde'de vekaleten kurban tanıtım toplantısı düzenlendi

banner265

Niğde İl Müftülüğü, "Türkiye Diyanet Vakfı 2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenledi.

Niğde Müftülüğü 02.06.2022, 12:51
Niğde'de vekaleten kurban tanıtım toplantısı düzenlendi
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla Ankara'da düzenlenen "2022 Yılı Vekaletle Kurban Tanıtım Toplantısı"nda, 2022 yılında kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) organizasyonuyla vekaleten kestirecek vatandaşlar için yurt içi ve yurt dışı fiyatları açıklandı.

Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla vekaleten kurban kestirmek isteyen vatandaşlar için; yurt içinde vekaletle kurban kesim bedeli 2 bin 250 lira, yurt dışında vekaletle kurban kesim bedeli ise 1800 lira olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülecek vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna, il ve ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek verecek.

Bu kapsamda Niğde İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Niğde Şubesi ev sahipliğinde "2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar konuşmacı olarak katıldı.

Muhammedül Emin Kız Kur’an Kursu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Niğde İl Müftüsü Osman Ayas, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, Müftülük personeli ve din görevlileri de hazır bulundu.

Müftü Ayas’ın açış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Başkanlık Müşaviri Acar, “Diyanet işleri Başkanlığı olarak amacımız, Allah’ın emri olan kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda halkımıza rehberlik etmek ve toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya katkıda bulunmak.” dedi.

Acar, kurban ibadetinin mali bir ibadet olmasından dolayı istismara açık olduğunu belirterek “Ülkemiz, yakın tarihte kurban ve zekat gibi kavramları istismar eden grup ya da grupların ihanetine şahit olmuştur. Toplanan paralar, hain emeller uğruna çarçur edilmiş, fakir ve yetimler adına toplanan sadakaların ve öğrenciler için verilen bursların çoğu yerine ulaşmamıştır.” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığının 1993 yılından itibaren kurban organizasyonu gerçekleştirdiğini anımsatan Acar, “Amacımız, kurbanların usulüne uygun bir şekilde gerek yurt içinde 81 ilde gerekse yurt dışında 77 ülkede kesilerek, kurban etlerini daha fazla ihtiyaç sahibine ulaştırmak, Müslüman kardeşlerimizle bayram sevincini ve mutluluğunu paylaşmak, mazlum, mağdur ve muhtaçlarla kardeşlik bağımızı kuvvetlendirmek.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (0)