Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Eyüp Sultan Camii’nde sabah namazında vatandaşlarla bir araya geldi.

Burada sabah namazını kıldıran ve Kur’an-ı Kerim okuyan Başkan Erbaş, namaz sonrası yaptığı konuşmada, ibadetlerin Allah’a en iyi kul olmanın vesilesi olduğunu belirterek, “Rabbimiz; ‘Biz insanı en güzel bir surette yarattık.’ buyuruyor. İşte o güzelliğimizi, o eşrefi mahlukat oluşumuzu ibadetlerle muhafaza edeceğiz. Başka bir yolu yok. Yoksa Allah muhafaza hemen devamındaki ayet-i kerimede ‘Sonra biz onu esfele safiline çevirdik’ buyuruyor Rabbimiz. İmandan, ibadetten, şükürden, zikirden uzak insanlar aşağıların aşağısı da olabiliyor.” dedi.

Mehmetçiklerin çektiği zorluklara da değinen Başkan Erbaş, “2-3 metre kar içerisinde terör odaklarıyla mücadele eden Mehmetçiklerimiz var, onlara dua edeceğiz inşallah. Yine bizler burada rahat bir ortamda ibadetlerimizi yaparken camileri zalim işgalciler tarafından yıkılan Filistinli kardeşlerimiz var, bombalanan bebekler, masumlar, çocuklar var, onlar için dua edeceğiz.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Türk milletinin tarih boyunca hep mazlum ve mağdurun yanında olduğuna, zalimin de karşısına dikildiğine dikkati çekerek, “Milletimizin en büyük özelliği hakkın yanında yer almak, hakkı tutup kaldırmak ve zalimin karşısında dimdik durabilmek. İşte biz o zaman insan oluruz, o zaman gerçek mümin ve Müslüman oluruz. Öyle güzel bir vasıf ki bu vasıf, neslimize, zürriyetimize, gençlerimize, çocuklarımıza miras bırakacağımız en büyük özelliğimizdir. Tarihe bakın, bu özelliğimizle yükselmişiz. Milli Mücadele’de o sarıklı mücahitlerin peşinde milletimiz bu özelliğiyle hep yücelmiş, yükselmiştir. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.’ diyor ya şair… İşte o kan rengi bayrak kolay oluşmadı.” ifadelerini kullandı.

Şehit Mehmetçikler ve Filistinliler için dua etti

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından, şehadete kavuşan Mehmetçikler ve Filistinliler için ettiği duasında şu niyazda bulundu:

“İlahi Ya Rabbi! Din-i Mübini İslam için, Allah için, ezan için, bayrak için, vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizin ruhlarını şad eyle, makamlarını cennet eyle. Gazilerimize hayırlı ömürler nasip eyle Ya Rabbi!

Her biri Muhammed anlamına gelen şanlı ordumuzun bütün Mehmetçiklerine zaferler nasip eyle Ya Rabbi! Karada, havada, denizde her yerde ve her zaman onları mansur ve muzaffer eyle Ya Rabbi! Düşmanların, terör odaklarının tuzaklarından muhafaza eyle Ya Rabbi! Mehmetçiğin düşmanlar ve hainler için atmış oldukları mermilerini en güzel bir şekilde isabet ettir Ya Rabbi!

İlahi Ya Rabbi! Gazze’de Filistin’de, vatanları ve yurtları için mücadele eden kardeşlerimize başarılar nasip eyle, şehit olan kardeşlerimize rahmet eyle. Yaralı ve şu anda evinden, barkından uzaklaştırılmış olan kardeşlerimize yardım eyle ve acil şifalar nasip eyle Ya Rabbi!

Müslümanlara birlik, beraberlik, ihsan eyle Ya Rabbi! Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle Ya Rabbi!

Nerede garip gureba, mazlum, mağdur varsa onlara yardım etmeyi bütün Müslümanlara nasip eyle Ya Rabbi! Zalimlere karşı birleşmeyi nasip eyle Ya Rabbi! Zalimleri birbirlerine musallat eyle ve onları kahru perişan eyle Ya Rabbi!

Milletimizi, devletimizi ilelebet payidar eyle Ya Rabbi! Gençlerimizi, çocuklarımızı şehitlik ve gazilik ruhuyla ve ‘vatan sevgisi imandandır’ mefkuresiyle yetiştirmeyi nasip eyle Ya Rabbi! Kur’an ve Peygamber sevgisiyle yetiştirmeyi nasip eyle Ya Rabbi! Onların kalbindeki imanlarını çalmaya, Kur’an’ın yolundan uzaklaştırmaya, ahlaksız bir hayata yönlendirmeye çalışan fasıklara, hainlere, münafıklara fırsat verme Ya Rabbi! Onların milletimiz, neslimiz ve gençlerimiz için kurmuş oldukları her türlü tuzakları, hileleri, nifakları, fitneleri kendi başlarına makus eyle Ya Rabbi!”