Filistin Vakıflar Bakanı Hatem el-Bekri, yaptığı yazılı açıklamada, işgalci İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin aralık ayı boyunca Mescid-i Aksa'ya yönelik "kışkırtma kampanyasını" yoğunlaştırarak baskınların sayısını artırdığını belirtti.

Yahudi yerleşimcilerin aralık ayında 22 kez Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediğini kaydeden Bekri, baskınlar sırasında işgalcilerin de Harem-i Şerif'te ibadet eden Mülümanları dışarı çıkarma politikasını sürdürdüğünü ifade etti.

- İşgalciler, Harem-i İbrahim Camii'nde ezan okunmasını 51 kez engelledi

Bekri ayrıca işgalci İsrail'in aralık ayında işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camii'nde de çeşitli bahanelerle ezan okunmasını 51 kez engellediğini ifade etti.

İşgalcilerin Harem-i İbrahim Camii'nde ve avlusunda çok defa tatbikat yaptığını belirten Bekri, işgalci İsrail'in camideki asansör inşası çalışmalarını da sürdürdüğünü kaydetti.

İşgalci İsrail, Filistinlilerin tüm itirazlarına rağmen Ağustos 2021'de Harem-i İbrahim Camii'nde asansörün de yer aldığı birtakım inşa çalışmasına başlamıştı.