banner250

banner203

Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan'dan dikkat çeken Diyanet yazısı

Evvelki gün, Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Ali Erbaş Beyefendi'nin nazik davetiyle Ertuğrul Tekkesi'nde buluştuk.

Makaleler 27.09.2018, 07:41
Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan'dan dikkat çeken Diyanet yazısı

Diyanet dini istismar hareketlerinin peşinde

Evvelki gün, Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Ali Erbaş Beyefendi'nin nazik davetiyle Ertuğrul Tekkesi'nde buluştuk. Serencebey Yokuşundaki cami, tekke, misafirhane ve müştemilatı 1887'de 2. Abdülhamid Han inşa ettirmiş. Erbaş, dini istismara müsaade etmeyeceğiz dedi, kurumda yaptıkları FETÖ temizliğinden bahsetti. Adnan Oktar yapılanmasına karşı dini itirazı da kendisi başlatmıştı. Başkanı işine odaklı gördüm, siyasete göz kırpmayan birisi.

Misafirler düşünce ve gönül dünyamızda yeri olan kıdemli yazarlarımızdandı. Şevket Eygi Beyefendi, Ertuğrul Düzdağ, Mustafa Yazgan, Sadık Albayrak Ağabeyimiz, Ümit Meriç Hanımefendi, delikanlı ruhuyla Yavuz Bahadıroğlu ve bendeniz vardık. Başkan beyin refikaları Seher Erbaş hanımla tanıştık, hemen her konuşmayı dikkatle not aldı, bir kızı Mardin'de bir kasabada öğretmenlik yapıyormuş. 

Üstadlarımız ilk kez böyle bir davet aldıklarını söylediklerinde ben de çok şaşırdım. Diyanet İşleri Başkanlarımız, Türkiye'mizdeki dini düşünce ve hukuk mücadelesinde öncü olan bu değerli büyüklerimizle istişarede niçin bu vakte kadar geç kalmışlardı hayret ettim. Üstelik Ömer Nasuhi Bilmen gibi bir deryaya özel kalem görevi ifa etmiş (Mustafa Yazgan) ve müşavirlik yapmış (Şevket Eygi) ve halen Mehmet Akif'in Safahat'ını (Ertuğrul Düzdağ) tertip eden kişiler vardı mecliste... Sadık Albayrak Ağabey bir Laz fırtınası estirdi. Yılların arşivcisi, hafıza kütüğümüzü tutan adam, İstanbul Müftülüğünün Botanik Bahçesi üzerinden yıpratılmasını tenkit ederek “O bina ve tüm o polemik konusu bahçeler, Osmanlı döneminden bu yana (1826) Bab-ı Meşihat Fetvahanesi’ydi, Şeyhülislamlığa bağlıydı.” dedi. Kendisiyle Babıali Sohbetleri başlatacağız inşallah, bu yazarlar Türkiye yakın tarihinin başrollerindeydi, gençlerin bu bilgileri kaydetmesi gerekiyor. İslami hareketin belleği bu üstadlarımız. 

1972'de “Allah'ını seven sabah namazına gelsin.” manşetiyle Sultanahmet’e toplanan okurlarını (30 bin kişi) anlatırken Şevket Eygi, o günkü zorluklardan bugünlere nasıl binbir çileyle geldiklerini de satır arasında aktarıyordu. Bu dava büyüktü. “Norveç'in kuzeyindeki bir köyde yaşayan Olaf'tan da sorumlusunuz, dini tebliğ çok önemli.” dedi. Ertuğrul Düzdağ, ahlaki çöküntünün ekonomik çöküntüden daha önemli olduğuna dair belgeler, raporlar sundu. Mustafa Yazgan kendi çizip yazdığı çizgi romanını getirmişti. Ümit Meriç Hanım, vakfiyeler amaçlarına uygun şekilde güncelliğini koruyorlar mı sorusunu yöneltti. Yavuz Bahadıroğlu Bey, genç okurları çok olan bir yazar olarak, diyanet yayınlarındaki gençlik dergilerinin mesafeli diline dikkat çekti. Hayatın içine nasıl girebiliriz şeklinde ciddi bir sual sordu. 

Ümit Meriç Hocamız dışında üstadların hepsi celal'li oluşlarıyla namlıdır. Ama nurani simasıyla başına nar çiçeği serpuş kondurmuş haliyle Şevket Eygi Hocamızın çehresindeki cemal, beni altüst etti desem yeridir. Hayatlarını İslam'a vakfetmiş bu güzel insanlara yetiştik çok şükür dedim. Bir eğitim projesi varmış. İdeal bir lise nasıl olur içeriğindeki bu hülyayı, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu muhakkak dinlemeli derim... 

Dini istismar konusunda Başkan Erbaş'ı çok şuurlu ve çalışkan bulduk. Tüm illerde şehir buluşmaları başlatmışlar. Şırnak, Hakkari, Muş, Bitlis ve Edirne ziyaretlerini anlattı. “Milletimizin sahih din inancıyla buluşması gerekiyor. Bunun için de evvela yanlış din olgusuyla mücadele etmeliyiz. Dini istismar eden örgütlü grupları yakınen takip ediyoruz. FETÖ'nün dini kisve altında kurduğu sömürü sistemi, memleketimizi ciddi bir teröre maruz bırakmıştı, nefes alamayacaklar, biz sahih din öğretisiyle vazifeliyiz.” dedi.

    

Prof. Erbaş, Şevket Eygi Beyefendi ve İstanbul Müftümüz Prof. Yılmaz ile sohbetimizde Sadık Albayrak Ağabey bir Laz fırtınası estirdi. 

Sibel Eraslan - Star, 26 Eylül 2018 Çarşamba

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (13)
Hayrullah Çakılcı 3 yıl önce
Çok doğru buldum yazınızı ve başkanın yapacaklarını desdekliyorum
Bir garip 3 yıl önce
Toplantı güzelde dini istismar eden ilahiyatçı kardan hiç bahsedilmemiş ,mesela kaderi kabir azabını inkar edenler gibi
Diyanetli 3 yıl önce
Başkanımız ne güzel etmiş
Milli ve yerli düşünceye sahip
Bin yıllık kumaşımızdan adamlarla buluşmuş.
O.karaseki 3 yıl önce
Şimdi şunu merak ediyorum lütfen;BU DAVETİN TOPLANTININ HER NE İSE EFENDİMİZ BAŞIMIZIN TACI SALLALLAHU ALEYHİ VESELLEM (N E R E S İ N D E)
İsmail Gökmen 3 yıl önce
Çok güzel inşaallh akamete uğramaz devam eder. İslam güzel ahlakdırı hayata ve müslümanlara tekrar hatırlatabiliriz. Her müslüman dininin görevlisidir. Ama asıl yük bizdedir.
Nadi ersoy 3 yıl önce
Ogunleri iyi hatırlıyorum edirnede 2 otobüs gitmiştik sabah namazında farzından 3 veya 4 sahife kur 'an okumam için görevlilerden teklif gelmişti okudum Allah kabul etsin inşâAllah bil âhare edirne selimiye Camii'nde de toplu namaz pr
Oranı yapıldı mehmet şevket eygi beyefendi de gelmişti nöbettçı idim ve selimiye camiinde namaz kıldırmak nasib oldu ve selimiye camii lebâ leb dolmuştu hiç unutamam o manevihazzı kaçlı yıllardı net olarak hatırlayamaycam velhasıl hoş bir anı idi
Saffettin Akdağ 3 yıl önce
Allah'ın rahmeti siz hanım edendi kardeşim üzerine olsun inşAllah hayırlı olsun hizmetiniz daim olsun inşAllah
MUHAMMET KARA 3 yıl önce
NEGÜZEL GÖRÜŞME. BU GÖRÜŞMEYE ÇOK SEVİNDİĞİMİ ÇOK MUTLU AOLDUĞUMU ACİZANE BELİRTİRİM. BU İNSANLAR ÜLKEMİZİM ÇOK DEĞERLİ DÜŞÜNCE İNSANLARI. FİKİRLERİ ÇOK ÖNEMLİ. ŞİMDİYE KADAR BAŞKANLARIMIZIN BU İNSANLARLA GÖRÜŞMEMİŞ OLMASI DA GERÇEKTEN HEM ÜZÜCÜ HEM DE DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR. MUHTEREM BAŞKANIMIZDAN KADİR MISIROĞLU ÜSTADIMIZLA DA GÖRÜŞMELERİNİ BEKLİYORUZ. ARZ EDERİM EFENDİM.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın