banner250

banner246

Kurbanlık hayvanı elektrik veya narkozla bayıltarak kesmek caiz midir?

Kurbanlık hayvanı elektrik veya narkozla bayıltarak kesmek caiz midir?

Kurban 04.08.2018, 15:59
Kurbanlık hayvanı elektrik veya narkozla bayıltarak kesmek caiz midir?

Dinimiz, tüm canlılara iyi davranılmasını emretmiştir. Nitekim Hz. Peygamber  (s.a.s) kesim esnasında hayvana eziyet edilmemesini emretmiştir. (Bkz. Müslim, Sayd ve Zebâih, 57; Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 12)

Kurbanın bilinen klasik yöntemle kesilmesi asıldır. Bununla beraber kurbana fazla eziyet vermemek ölüm acısını azaltmak maksadıyla kesim esnasında hayvanın elektrik şoku, narkoz veya benzeri bir yöntemle bayıltıldıktan sonra kesilmesi ise hayvanın kesilmeden önce canlı olduğunun kesin olarak bilinmesi kaydıyla caizdir. Bu durumda hayvan henüz kesilmeden şok etkisiyle ölürse, kurban olmayacağı gibi, eti de yenmez. Zira kurbanlık veya etlik hayvanın yenilmesinin caiz olabilmesi için kesim esnasında hayvanın canlı olması gerekir.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
.. 7 ay önce
Hayvanin kurban etinde helal olmasi için hayvanin canli, kesim işlemi esnasinda tek ayagiyla can çekişirken içindeki kanı dışari atması gerekir. Yani şok veya başka yöntemle hayvani bayiltma noktasına getirmek kanın içerde kalmasına bu sebeblede etin mundar olmasına sebebiyet verir. Kan dinimizce haramdır.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?