banner324

banner319

TDV yayınları Tahran'da okurla buluştu

banner265

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında çevrimiçi düzenlenen "Tahran Uluslararası Kitap Fuarı", iki yıl aranın ardından kapılarını kitap severlere açtı.

Kültür-Sanat 17.05.2022, 10:23
TDV yayınları Tahran'da okurla buluştu
© AA

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen "Uluslararası Kitap Fuarı", tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iki yıl çevrimiçi düzenlendikten sonra bu sene fiziki olarak faaliyetlerine yeniden başladı.

Yerli ve yabancı yayıncıların ilgi gösterdiği "Tahran 33. Uluslararası Kitap Fuarı", bu yıl hem sanal hem de fiziki ortamda düzenleniyor.

Tahran İmam Humeyni Musallası’nda 11 Mayıs'ta başlayan fuara bu sene İran'dan yüzlerce yayınevinin yanı sıra Türkiye dahil 32 ülkeden 170 yayınevi katılıyor.

Fuarda ayrıca binden fazla yayınevi çevrimiçi oturumlarda kitaplarını tanıtıyor.

Fuarın Türkiye katılımcıları

Fuarda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) standı da yer alıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı stant sorumlularından Fatma Batkitar, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak fuara katıldıklarını belirtti.

Batkitar, "Daha önce Vakfımız 2014 yılında fuara katılmıştı. Bu ikinci katılımımız. Oldukça iyi bir ilgi olduğunu söyleyebilirim. Konuşmaya, kitapları sormaya ve tanışmaya geliyorlar. Kitap fuarı bu fırsatı sunduğu için büyük bir imkan." şeklinde konuştu.

Türkiye’den fuara katılan Nar Yayınları Yayın Yönetmeni Tayfur Esen, "2006 yılından beri Tahran Kitap Fuarı'na geliyorum. Birkaç farklı diyaloğumuz var ama daha çok mesleki dayanışma arzusuyla buradayız." dedi.

Fuarda İranlı yayıncılarla tanıştıklarını kaydeden Esen, "İranlı yayıcılarını da Türkiye’ye gelip Türk yazınının nitelikli eserlerini tanımaya davet ediyoruz. Tahran Kitap Fuarı bize İranlı ressamlarla çalışma imkanı sunuyor. Bu nedenle geliş gidişlerimiz artıyor." ifadelerini kullandı.

Esen, Tahran ve İran’daki yayıncılığı yakından takip ettiklerini, özellikle çocuk kitapları kategorisinde karşılıklı alışveriş içinde olduklarını söyledi.

Türkiye’den fuara katılan bir diğer yayınevi Kevser Yayınları sorumlusu Mehdi Birdal ise tanışmak, diyalog kurmak ve uygun gördükleri kitapların anlaşmalarını yapıp Türkçeye kazandırmak için fuarda yer aldıklarını dile getirdi.

Tahran Uluslararası Kitap Fuarı'na 2012'den beri katıldıklarını sözlerine ekleyen Birdal, "Bu yıl katılım geçen senelere göre yarı yarıya düşmüş durumda." dedi.

Tahran 33. Uluslararası Kitap Fuarı, 21 Mayıs'a kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: AA
banner321
Yorumlar (0)