Kadir Gecesi’nin manevi ikliminden istifade etmek isteyen mü’minler, Köln Merkez Camii‘nde gerçekleştirilen programa yoğun ilgi gösterdi.

Kadir Gecesi Ditib 8

Kadir Gecesi münasebetiyle DİTİB Merkez Camii’nde gerçekleştirilen programda, din görevlileri Ayhan Bekiroğlu, Mustafa Kader, Gökhan Uygun, Doğan Yılmaz ve Dr. Abdullah Vargeloğlu tarafından Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu, salatü selamlar getirildi.

Kadir Gecesi Ditib 12

Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, Kadir Gecesi'nde cemaate hitap ederek Ramazan ayı boyunca yapılan ibadetlerin önemini vurguladı. Kara, cemaate yaptığı konuşmada, Ramazan ayının ibadet, dua ve sabırla dolu olduğunu belirterek, ibadetlerin maneviyata derinlik kattığını ve oruçların maddi ve manevi sıhhate kavuşturduğunu dile getirdi.

Kadir Gecesi Ditib 13

Kur'an-ı Kerim'in Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlandığını belirten Kara, bu gecenin bin aydan daha faziletli olduğunu vurguladı. Ayrıca, gelecek seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirildiğini söyledi.

Kadir Gecesi Ditib 1

Konuşmasında ibadetlerin gizliliği ve Allah'ın rızasını kazanma çabasının da altını çizen Kara, Kur'an'ın hayatımızdaki yerine ve etkisine vurgu yaptı. Tevbe, istiğfar, dua, namaz, zikir gibi ibadetlerin gerekliliğine ve önemine değinen Kara, ahlakın güzelliği, iyilik, adalet ve helalleşmenin de değerlerimiz arasında yer alması gerektiğini belirtti.

Kadir Gecesi Ditib 6

Kadir Gecesi'nin kutsal bir gece olduğu ve bu gecenin değerini kavramak için Kur'an'a sarılmanın gerekliliğini vurgulayan Kara, cemaatten ibadetlerine daha da önem verme çağrısında bulunarak, bu gecenin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını ön planda tutulduğu gece olduğunu ifade etti.

Kadir Gecesi Ditib 11

Günümüzde dünyayı kasıp kavuran egoizm ve bencillik kültürünün insanları etkilediğini söyleyen Kara, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu durum savaşlar, kaoslar, terör olayları ve ölümler gibi acı verici olaylara sebebiyet veriyor. Ayrıca, birbirini düşman görenlerin sayısının artması ve insanların birbirlerinin kusurlarını fütursuzca ortaya dökmeleri gibi olumsuz davranışların toplumda yaygınlaştığını, insanların birbirlerine karşı olan tutumlarının ve aile içi ilişkilerin de önemli bir kısmının zayıfladığını, kardeşini hor ve hakir görenlerin, ailesine sahip çıkmayanların ve günahların karanlığında lezzet arayanların arttığını görüyoruz. Bu sebeple Kur'an'ın insanlara sağladığı rehberlik ve kurtuluşun önemine dair bir perspektif sunulmuştur. Kur'an'ın değerinin ve etkisinin, bireylerin içinde bulunduğu zorlu koşullarda bir ışık kaynağı olmuştur.”

Kadir Gecesi Ditib 2

Binlerce cemaatin saf tuttuğu teravih namazlarının ardından, eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı çeken ve gözyaşı döken Müslümanlar için dua edildi.

Kadir Gecesi Ditib 7

Editör: Avrupa Haber Merkezi