Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgalci İsrail'in Cenin kentine düzenlediği hava saldırısı ve baskında 8 Filistinlinin şehit olduğu, El-Bire kentinde de işgalci İsrail askerinin açtığı ateş sonucu 1 Filistinlinin şehit edildiği belirtildi.

Cenin'e düzenlenen saldırılarda, 10'u ağır olmak üzere 50 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Anadolu Ajansındaki bilgiye göre, işgal savaş uçakları, Cenin'de Filistinlilere ait bir evi en az 3 füzeyle hedef aldı.

Hava saldırısının ardından çok sayıda zırhlı araç ve iş makineleri eşliğinde kente baskın düzenledi, Cenin Mülteci Kampı'nı ablukaya aldı.

Görgü tanıkları, kampa baskın düzenleyen işgalcilerin, Fetih Hareketi'ne bağlı Aksa Şehitleri Tugayı komutanlarından Zekeriya ez-Zubeydi'nin ailesine ait evi kuşattığı bilgisini paylaştı.

Hamas'tan "savunma savaşı" vurgusu

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Cenin Mülteci Kampı'nı savunma savaşına, birlikte omuz omuza giriyoruz." ifadeleri kullanıldı.

İşgalcilerin, Batı Şeria’daki kanlı baskınları ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları ile yılbaşından bu yana öldürdüğü Filistinli sayısı 189'a yükseldi.

İslam İşbirliği Teşkilatı, Cenin saldırısını kınadı

Öte yandan İslam İşbirliği Teşkilatı, 

işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde 8 kişinin ölümüne, 50 kişinin yaralanmasına neden olan saldırısı şiddetle kınandı.

Açıklamada, "savunmasız siviller, sağlık personeli, sağlık kurumları, evler, camiler ve alt yapıyı hedef alan bu adi saldırıların, İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik işlediği sistematik terör ve suç eylemlerinin devamı niteliğinde olduğu" kaydedildi.

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da "İsrail'in işlediği ihlaller karşısında cezasız kalmasının, yargılanmasını gerektiren insanlığa karşı suçlar ile savaş suçları konusunda kendisine cesaret kazandırdığını" ifade etti.

Editör: Ömer Ceylan