banner331

banner319

Cuma Hutbesi - 6 Aralık 2019

6 Aralık 2019 tarihli, "Batıl İnanç ve Hurafeler" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Hutbeler 05.12.2019, 11:54
Cuma Hutbesi - 6 Aralık 2019

TARİH:    06.12.2019

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ  مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ  وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ  وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ.

وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:  

إِذَا سَأَلْتَ فَاسْأَلِ اللَّهَ وَإِذَا اسْتَعَنْتَ فَاسْتَعِنْ بِاللَّهِ.

BATIL İNANÇ VE HURAFELER

Muhterem Müslümanlar!

Peygamberimiz (s.a.s) bir gün, amcasının oğlu Abdullah b. Abbas’la yolculuk yaptığı esnada ona şu tavsiyelerde bulundu: “Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim. Allah’ı gözet ki Allah da seni gözetsin. Allah’ı gözet ki O’nu daima yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste! Yardıma muhtaç olduğunda Allah’tan yardım dile! Şunu bil ki bütün insanlar sana fayda vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana fayda veremezler. Bütün insanlar sana zarar vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana hiçbir zarar veremezler...”[1]

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, tüm insanlığa imanın hakikatlerini, dünya ve ahiret huzurunun yollarını gösterir. Sadece Allah’a kulluk etmeyi, O’na güvenmeyi, O’nun rahmetine sığınmayı ve yalnız O’ndan yardım dilemeyi emreder. Bunun yanında bütün batıl inanç ve hurafeleri reddeder. İnsanların bilgisizlik ve çaresizliklerini fırsat bilerek, duygu ve değerlerini istismar etmeyi büyük bir günah sayar. Ne var ki insanoğlu zaman zaman dinimizin bu ilkelerini göz ardı etmiş, falcı, büyücü, kâhin, sihirbaz ve medyumlardan medet umar hâle gelmiştir.

Kıymetli Müslümanlar!

Gelecekten haber verme, kısmet açma, şans getirme, şifa dağıtma iddiasında bulunmak ve bundan yardım ummak İslam’ın özüne aykırıdır. Zira, gaybın bilgisi yalnızca Allah’a aittir. Her şeye gücü yeten yegâne kudret sahibi O’dur. Yediğimiz her lokma, içtiğimiz her yudum suyu bizlere lütfeden O’dur. Dertlerin dermanı, hastalıkların şifası, sıkıntıların çaresi O’ndadır. Bizleri her an koruyup gözeten, yürekten yakarışlarımıza ve samimi dualarımıza icabet eden yalnızca Cenâb-ı Hak’tır.

Değerli Müminler!

Rabbimize iman ve tevekkül etmişken, umudunu fala bağlayıp geleceğini ona göre planlamak, büyü ve kehanetten medet ummak asla doğru değildir. Yıldızların hareketlerine bakarak insanların kader ve kısmetine dair sonuçlar çıkardığını iddia etmek mümince bir duruşa yakışmaz. Rakamlara, günlere, aylara, hiçbir gücü ve kudreti olmayan nesnelere gizem ya da uğursuzluk atfetmek, inancımızla bağdaşmaz. Kötülüklerden koruduğuna inanarak bir boncuğu kutsal saymak, ağaca bağlanan çaputta, havuza atılan parada kısmet aramak yüce dinimizin yasakladığı davranışlardır.

Aziz Müslümanlar

Şöyle bir düşünelim! Başkalarının dertlerine büyü ya da sihir gibi gayrimeşru yollarla çare bulduğunu iddia edenler, niçin kendi dertlerine çare olamazlar! Geleceğin bilgisine sahip olduğu yalanıyla insanların umudunu sömürenler, bu bilgiyle neden kendileri doğru yola erişemezler? Şifa dağıttığını söyleyerek insanları aldatanlar, nasıl olur da kendi hastalıklarına şifa bulamazlar?

Kıymetli Müminler!

Hutbeme başlarken okuduğum Felak suresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “De ki: Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfürüp büyü yapan üfürükçülerin şerrinden ve kıskandığı vakit kıskanç kişinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!”[2]

O hâlde, Rabbimiz tarafından imana elverişli ve iyilik yapmaya hazır yaratılan tertemiz fıtratımızı batıl inanç ve hurafelerle bozmayalım. En kıymetli hazinemiz olan imanımızı, samimi duygu ve niyetlerimizi doğru dinî bilgilerle güçlendirelim. Huzurlu bir hayat için alın teriyle çalışmayı, helal yoldan kazanmayı, hastalanınca tedavi olmayı, sebeplere sarılmayı düstur edinelim. Kısa ve haksız yoldan kazanmaya teşvik eden umut tacirlerine kanmayalım. Dünya ve ahirette başarıyı ve kurtuluşu, şifayı ve kısmeti Rabbimizden isteyelim. O’nun, gönülden ettiğimiz duaları karşılıksız bırakmayacağına daima inanalım.

 

[1] Tirmizî, Sıfatü'l-kıyâme, 59; İbn Hanbel, I, 293.

[2] Felak, 113/1-5.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

Arapça İçin TIKLAYINIZ

İngilizce İçin TIKLAYINIZ

Almanca İçin TIKLAYINIZ

Hutbeyi Dinle

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (9)
Hüseyin tezcan 3 yıl önce
Aksaray'da otistik oldukları için yuhlanan ve okula alınmak istenmeyen çocuklardan ne zaman bahsedeceksiniz.
Kamil 3 yıl önce
Sayın admin bu tür yorumlar yayınlanmaya değmez. Belliki art niyetli bir takipçi. İnşaAllah doğruyu bular.
tezcan 3 yıl önce
Diyanet İşleri Başkanlığını takip ediyor olsaydınız bununla ilgili bir açıklamasının olduğunu görürdünüz. Eleştirmeden önce biraz araştırma yapın. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.
Salim 3 yıl önce
Hüseyin tezcan gardaşım sen camiye gidiyor musun? Hutbe dinliyor musun? Diyanet'i takip ediyor musun? O zaman konuşma..
Mehmet Şahin Aydemir 3 yıl önce
Ey benim güzeI mevIam! Benim senden istedikIerimi değiI; senin bende görmek istedikIerini yaşat bana. CUMANIN HAYRI VE BEREKETİ CÜMLEMİZİN ÜZERİNİZE Olsun
SALİH YILDIRIM 3 yıl önce
Evet
Y. Şimşek 3 yıl önce
Şu husus vurgulanmadıkça insanlar batıla inanmaktan vazgeçmezler:
Bu tür batıl yollara tevessül edilmesinin akabinde bazen isteklerin gerçekleştiği olur. Bu, yapılan işin doğru olduğu anlamına gelmez. Çalılara bez bağlanarak yapılan duaları Allah bazen kabul eder, dilekleri gerçekleştirir. İnsanları bu şekilde imtihan eder. Böyle durumlara aldanarak hurafeler arkasından gidenler kulluk imtihanını kaybederler. Bir amelin doğruluğunun göstergesi, sonunda fayda elde etmek değil; sünnete uygun olmasıdır.
Muhktar seck 3 yıl önce
Muhteşem maşAllah
MUSA GÜVEN 3 yıl önce
Cümleten hayırlı Günleriniz olsun inşaAllah şimdiden Bütün İslam Alemine Hayırlı CUMALAR Dilerim Kalın sağlıcakla Allaha emanet olunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın