Diyanet TV’de ekranlara gelen "Haber Analiz" programına konuşan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hacca ilişkin detayları açıkladı.

65 yaş ve üzeri vatandaşların bu sene hacca gidebileceklerini ifade eden Bircan, 83 bin 430 kişilik kotadan salgın öncesi hak kazananların haklarının saklı olduğuna dikkat çekerek bu sene 40 bin kişilik bir kura çekileceğini ifade etti.

- Hac  ön kayıt süresi 31 Ocak’a kadar uzatıldı

Önkayıt süresinin 31 Ocak’a kadar uzadığını ifade eden Genel Müdür Bircan, şöyle konuştu:

"Tüm dünyadan Müslümanlar Umre’ye geliyorlar. 2023 Hac Protokolü için Diyanet İşleri Başkanımızla Mekke-i Mükerreme’ye gittik. İki yıllık bir özlemin ardından Müslümanlarda bitr özlem duygusu vardı. 5 - 26 Ocak tarihleri arasında vatandaşlarımızdan ilk defa başvurmak isteyenlere imkan tanıdık. Ancak vatandaşlarımız, sürenin yetmeyeceğini söyleyerek bunun uzatılmasını istediler. Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT Haber ekranlarında 31 Ocak'a kadar vatandaşlarımızın önkayıtlarını yaptırabileceklerini ifade etti." 

- Hac kuraları 15 Şubat'ta

Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başkanlığında toplandığını ifade eden Genel Müdür Bircan, hac kurasının 15 Şubat Çarşamba Günü sabah saatlerinde olacağını açıkladı.

Genel Müdür Bircan, "Diyanet İşleri Başkanımızın Başkanlığında Bakanlıklar arası Hac ve Umre kurulumuz toplandı. Yapmış olduğumuz hizmetlerin anlatıldığı toplantının ardından 15 Şubat 2023 tarihinin 2023 Haccı için kura tarihi olarak belirlendi.  15 Şubat Çarşamba günü sabah saatlerinde Başkanlığımızda kuralarımızı çekeceğiz. orada 2020’den bekleyenlerin üstü olan o kota 40 bin kişi için kura çekilecek. 15 Şubat’ta 40 bin kişilik bir kura çekeceğiz. Çünkü 2020 yılında pandemi sebebiyle kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımız vardı. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın gitmesine şu anda bir engel yok." ifadelerini kullandı.

Diyanet TV’de ekranlara gelen Hac Yolunda Belgeseli’nin dünden bugüne Hac organizasyonundaki gelişmeleri aktardığını ifade eden Bircan, Hac organizasyonunun tarihte de önemli bir yer aldığını belirterek "Sadece günümüzde değil önceki dönemlerde; Osmanlılarda Selçuklularda Hac ibadetine büyük önem verilmiş çünkü Hac bir diriliştir. Hac, bir özlemdir. Hac, bir vuslattır. Kişi Hac ibadeti ile Hz. Peygamber Efendimiz aleyhissalatu Vesselam'ın doğduğu büyüdüğü vefat etmiş olduğu yerlere gidecek. Duygu yoğunluğunun ve duygu atmosferinin çok yoğun bir şekilde yaşandığı müstesna bir ibadettir." dedi.