banner186

Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık

Diyanet İşleri Başkanlığı, kar amacı gütmeyen hayır kurumlarının başkanlık bütçesinden talep ettikleri yardımlara ilişkin kolaylaştırıcı bir sistem geliştirdi.

Diyanet Haber 02.03.2019, 08:32
Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık
banner197

Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığından yardım talebinde bulunan dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş ve sandık gibi kar amacı gütmeyen hayri hizmet odaklı teşekküller, yardım taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığı merkezine yapıyordu. 

Başkanlığa uzak bölgelerden yapılan taleplerde evrak eksiklikleri gibi bazı nedenlerden dolayı sıkıntılar yaşanıyor ve bu durum kar amacı gütmeyen, hayri hizmet odaklı teşekküller için mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu süreçte yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurarak bir çalışma yaptı ve vatandaşların kamu hizmetlerine ulaşmasına kolaylık sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden konuya dair yapılan açıklamada, bundan böyle dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküller, bulundukları il veya ilçedeki müftülüğe dosyalarını teslim etmek suretiyle elektronik ortamda başvurularını yaparak yardım talebinde bulunabilecekler.

Yapılan düzenlemeyle daha önce yardım taleplerini dosya halinde Ankara’ya ulaştırmaları gereken söz konusu kuruluşlar, artık Ankara’ya dosya göndermeyecekler. Elektronik ortamda başvurularını yaparak gerekli belgelerle birlikte bulundukları yerdeki il müftülüğü üzerinden taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığına ulaştırmalarının yolu açıldı.

Böylelikle hem elektronik ortamda başvurunun önü açılarak kağıt israfının hem de il müftülüğüne dosyaların teslim edilmesi ile zaman israfının önüne geçildi.

Söz konusu yönergede yapılan değişiklik:

Dernek ve Vakıflara Yardım Hakkında Yönerge

5018 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile bu maddeye dayanılarak hazırlanan Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve 03/06/2011 tarihli ve 47 sayılı Başkanlık onayı ile yürürlüğe giren bu Yönergenin amacı, 633 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen görev alanlarında hizmet ve faaliyet yürüten dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden kamu yararı gözetilerek, yardım yapılması, bu yardımın kullanılması, izlenmesi, denetlenmesi ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Değişiklik: 21.02.2019 tarihli ve 42473 sayılı Başkanlık Onayı ile yürürlüğe giren “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinden Yardım Yapılması Hakkında Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge” ile değiştirilmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (95)
Nuray 13 saat önce
Esim calismiyor,evimiz kira,yardıma ihtiyacımız varrrrrrr,
Hediye ağrıma 7 gün önce
Lütfen banayardı edin evim kira iki aydır ödiemiyorum iki çocuk ev sahibi çıkartıyor eşim iş yeri kapandı hiç biyerden gelirimis yok konya selçuklu
Suna demir 1 hafta önce
Ben de yardım istiyurum
yasemin akhan 2 hafta önce
bizde yardim istiyoruz engeli kizim var yardima muhtaciz eşim alışmiyor evde beş kişiyiz
Asim Keleş 2 hafta önce
Kolay gelsin İstanbul Sancaktepe de oturuyorum kiracıyım 3 çocuğum var ben ve oğlum epilepsi hastasıyız geçine miyoruz lütfen yardım edin 0535 474 01 32
Melahat 2 hafta önce
Eşim tir şoförü yurt dışına gidip geliyordu bu karantina dolayı 14 gün sürekli çalışamadılar ama karantina bitti eşim şu anda çalışıyor ama çok borcum olduğu için eşim hem evin ihtiyacı hemde borclarimiza zor yetişiyor bnde devletimizden yardım istiyorum Allah rizasi için iki tane de kızım var
Kader aydin 2 hafta önce
Yardimizi bekliyorum
Gülistan gönültaş 2 hafta önce
Ben multi skleruz yani emes hastasıyım eşim çalışmıyor bende çalışamıyorum ve 3 tane çocuğum var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın