banner258

banner250

Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık

Diyanet İşleri Başkanlığı, kar amacı gütmeyen hayır kurumlarının başkanlık bütçesinden talep ettikleri yardımlara ilişkin kolaylaştırıcı bir sistem geliştirdi.

Diyanet Haber 02.03.2019, 08:32
Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık

Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığından yardım talebinde bulunan dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş ve sandık gibi kar amacı gütmeyen hayri hizmet odaklı teşekküller, yardım taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığı merkezine yapıyordu. 

Başkanlığa uzak bölgelerden yapılan taleplerde evrak eksiklikleri gibi bazı nedenlerden dolayı sıkıntılar yaşanıyor ve bu durum kar amacı gütmeyen, hayri hizmet odaklı teşekküller için mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu süreçte yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurarak bir çalışma yaptı ve vatandaşların kamu hizmetlerine ulaşmasına kolaylık sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden konuya dair yapılan açıklamada, bundan böyle dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküller, bulundukları il veya ilçedeki müftülüğe dosyalarını teslim etmek suretiyle elektronik ortamda başvurularını yaparak yardım talebinde bulunabilecekler.

Yapılan düzenlemeyle daha önce yardım taleplerini dosya halinde Ankara’ya ulaştırmaları gereken söz konusu kuruluşlar, artık Ankara’ya dosya göndermeyecekler. Elektronik ortamda başvurularını yaparak gerekli belgelerle birlikte bulundukları yerdeki il müftülüğü üzerinden taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığına ulaştırmalarının yolu açıldı.

Böylelikle hem elektronik ortamda başvurunun önü açılarak kağıt israfının hem de il müftülüğüne dosyaların teslim edilmesi ile zaman israfının önüne geçildi.

Söz konusu yönergede yapılan değişiklik:

Dernek ve Vakıflara Yardım Hakkında Yönerge

5018 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile bu maddeye dayanılarak hazırlanan Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve 03/06/2011 tarihli ve 47 sayılı Başkanlık onayı ile yürürlüğe giren bu Yönergenin amacı, 633 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen görev alanlarında hizmet ve faaliyet yürüten dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden kamu yararı gözetilerek, yardım yapılması, bu yardımın kullanılması, izlenmesi, denetlenmesi ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Değişiklik: 21.02.2019 tarihli ve 42473 sayılı Başkanlık Onayı ile yürürlüğe giren “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinden Yardım Yapılması Hakkında Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge” ile değiştirilmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (113)
Satılmış nazar 5 ay önce
benimde yardima ihtiyacım var çok yüklü borcumuz var eşim ceza evine girdi çıktı Ev Sahibi evden çıkartıyor 4 çocuğum var oğlumun biri hafizlikta okuyor bana yardım ederseniz çok sevinirim çorum merkez 05466682074 hiç bir yerden yardım alamıyorum bana yardımcı olun lutfen
Gülseren 11 ay önce
Hayırlı Akşamlar ben istanbul sancaktepe de oturuyorum eşim hasta yardım istiyorum 05446711904
Gülseren 1 yıl önce
Yardıma ihtiyacım var durum kötü kiracıyım oğlum epilepsi hastası 3 çocuğum var 0544 671 1904
Nurettin genç 1 yıl önce
Benim 6 yaşında dawunsendrumlu ve ağır kalp hastası kızım var hiç sosyal güvencem yok madımak sıkıntı yaşıyorum belimde platin var işsizim Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim 05367381046
Mevlüt ören 1 yıl önce
Yardım ederseniz sevinirim
Mevlüt ören 1 yıl önce
Mevlüt ören engelli ve 500 tl maaşla geçinmeye çalışıyorum kalp hastasıyım kirada oturuyorum otuduğum ev gece kondu yıkılacak buraya yazıyoru okurmusunuz orasını bilmiyom artık hiç biyerden yardın alamıyoruz bizede elinizi uzatın Allah rızası için
Ayşe taskiran 1 yıl önce
Merhaba ben ankaradan ayse mamak da oturuyom engeliyim kurban yardimina ihtiyacim var calisn yok bir oglum var okuyor ilgilenirseniz sevinirim
Eda 1 yıl önce
Merheba ben Kayseri'de oturuyorum dört çocuğum var ve eşim inşaatçı virüs nedeniyle çalışmıyor yardımınızı bekliyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?