banner156

banner103

Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık

Diyanet İşleri Başkanlığı, kar amacı gütmeyen hayır kurumlarının başkanlık bütçesinden talep ettikleri yardımlara ilişkin kolaylaştırıcı bir sistem geliştirdi.

Diyanet Haber 02.03.2019, 08:32
Yardım talep eden dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlara Diyanet’ten büyük kolaylık
banner130

Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığından yardım talebinde bulunan dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş ve sandık gibi kar amacı gütmeyen hayri hizmet odaklı teşekküller, yardım taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığı merkezine yapıyordu. 

Başkanlığa uzak bölgelerden yapılan taleplerde evrak eksiklikleri gibi bazı nedenlerden dolayı sıkıntılar yaşanıyor ve bu durum kar amacı gütmeyen, hayri hizmet odaklı teşekküller için mağduriyetlerin yaşanmasına sebep oluyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu süreçte yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurarak bir çalışma yaptı ve vatandaşların kamu hizmetlerine ulaşmasına kolaylık sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden konuya dair yapılan açıklamada, bundan böyle dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküller, bulundukları il veya ilçedeki müftülüğe dosyalarını teslim etmek suretiyle elektronik ortamda başvurularını yaparak yardım talebinde bulunabilecekler.

Yapılan düzenlemeyle daha önce yardım taleplerini dosya halinde Ankara’ya ulaştırmaları gereken söz konusu kuruluşlar, artık Ankara’ya dosya göndermeyecekler. Elektronik ortamda başvurularını yaparak gerekli belgelerle birlikte bulundukları yerdeki il müftülüğü üzerinden taleplerini Diyanet İşleri Başkanlığına ulaştırmalarının yolu açıldı.

Böylelikle hem elektronik ortamda başvurunun önü açılarak kağıt israfının hem de il müftülüğüne dosyaların teslim edilmesi ile zaman israfının önüne geçildi.

Söz konusu yönergede yapılan değişiklik:

Dernek ve Vakıflara Yardım Hakkında Yönerge

5018 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile bu maddeye dayanılarak hazırlanan Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Genel Yönetim Kapsamındaki Kamu İdarelerinin Bütçelerinden Yardım Yapılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve 03/06/2011 tarihli ve 47 sayılı Başkanlık onayı ile yürürlüğe giren bu Yönergenin amacı, 633 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen görev alanlarında hizmet ve faaliyet yürüten dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden kamu yararı gözetilerek, yardım yapılması, bu yardımın kullanılması, izlenmesi, denetlenmesi ve kamuoyuna açıklanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Değişiklik: 21.02.2019 tarihli ve 42473 sayılı Başkanlık Onayı ile yürürlüğe giren “Dernek, Vakıf, Birlik, Kurum, Kuruluş, Sandık ve Benzeri Teşekküllere Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinden Yardım Yapılması Hakkında Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge” ile değiştirilmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (7)
Hamiyetsongur 3 ay önce
Otizimli oglum için yardım talebi ediyorum
Halime şimşek 3 ay önce
Yardima ihtiyacım var evim kira 6aydir kirami odyemedim 25bin burçum var yardım edin ne olur
Deniz akyüz 6 ay önce
Bana yardım etmenizi istiyorum Allah rızası için ben alllahın yolunda gitmek istiyorum dayanacak gücüm kalmadı sizde yardımcı olursanız başarıcagıma eminim
DURSUN ÖKSÜZ 8 ay önce
YORUM
DURSUN ÖKSÜZ 7 ay önce
KURBAN BAYRAMINDA HATIRLANMASI DİLEĞİYLE.
sevda çağman 10 ay önce
yardim edin lütfen
meryem ot 10 ay önce
benim yardima cok ihtiyacim nasil yapacam yardimci olurmusunuz
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?