banner250

banner203

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması yeniden başlıyor

2017 yılında TRT-1 ekranlarında izleyiciyle buluşan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması, Diyanet-TRT iş birliğinde 2019 yılı Ramazan ayı boyunca yeni bölümleriyle ekranlarda olacak.

Diyanet Haber 23.01.2019, 12:54
Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması yeniden başlıyor

İlk kez 2017 yılında TRT-1 kanalında yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması, 2019 yılı Ramazan ayında yeniden izleyiciyle buluşacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in Diyanet Haber’e verdiği bilgiye göre, Ramazan ayında TRT-1 ekranlarında yeniden gösterime girecek “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” için başvurular başladı.

Yarışmanın aynı zamanda danışmanlığını da üstlenen Hafız Osman Şahin, yarışmaya 15 yaş üstü herkesin katılabileceğini, elemelerin ardından Şubat ve Mart aylarında program çekimlerine başlanacağını söyledi.

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması 2019 Ramazan ayı boyunca ekranlarda olacak.

Başvuru Kuralları;

 1. Yarışmamız yalnızca erkekler kategorisindedir.
 2. Katılımcıların 15 yaşını tamamlamış olması zorunludur. (18 yaşından küçük olanlar için veli muvafakati gereklidir.)
 3. Yarışmamız yurt içinden ve yurt dışından yarışmacıların katılımına açıktır. (Yurt dışı başvurularında TC vatandaşı olmak zorunludur)
 4. Yarışmacılar tek başına yahut ikili ya da grup halinde başvuru yapabilir.
 5. Başvurunun tamamlanması için adayların web sayfasındaki formu eksiksiz olarak doldurduktan sonra, Whatsapp üzerinden talep edilen videoyu göndermeleri gerekmektedir.
 6. Başvurular, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT tarafından görevlendirilecek olan değerlendirme komisyonunca incelenecektir.
 7. Yapılan değerlendirme sonucu, yarışmacı olma hakkı kazanamayan katılımcılara geri bildirim yapılmayacak yalnızca yarışmacı olarak belirlenen adaylarla iletişime geçilecektir.
 8. Yarışmacıların çekimde giyecekleri kıyafetler, programın kostüm sorumlularınca onaylanıp, belirlenecektir.

Başvurusu Kabul Edilen Adaylar İçin Sürecin İlerleyişine Dair Bilgiler;

 1. Başvurusu kabul edilen yarışmacılara telefon üzerinden geri dönüş yapılacaktır.
 2. Başvurusu kabul edilen tüm yarışmacılardan program içi VTR’lerde kullanılmak üzere whatsapp videoları talep edilecektir. Yarışmacıların bu videoları göndermeleri zorunludur. (Günlük yaşantılarından, aile, okul, iş gibi alanlardan görüntüler)
 3. Başvurusu kabul edilen yarışmacılara çekimler ve çekim tarihleri bildirilecek, katılımcıların talep edilen tarihte TRT Stüdyolarında hazır bulunmaları istenilecektir. (Çekimler TRT Arı Stüdyolarında gerçekleştirilecektir ve tüm katılımcıların stüdyo ulaşımı ve şehir dışı katılımlarda konaklama masrafları TRT tarafından karşılanacaktır)

NOT: Yarışmacılar Whatsapp üzerinden gönderdikleri tüm videoların TRT tarafından, program dâhilinde tüm mecralarda kullanılmasını kabul etmiş sayılır.

Yarışma Hakkında;

 1. Program Kasım ayı itibariyle her Perşembe akşamı TRT 1’de yayınlanacaktır.
 2. Her bölümde 5 yarışmacı yarışacak, birinci olan yarışmacı ay finaline katılma hakkı kazanacaktır. Yarışmacılarımızın performansı, alanında uzman jüri üyelerince ve stüdyodaki seyircilerce değerlendirilecek ve puanlanacaktır. O bölümün en yüksek puanını alan yarışmacı, haftanın birincisi olacaktır. Hafta birincisi olan yarışmacılar ay finalinde yarışmaya hak kazanacaktır. Jüri üyelerinin her ay için bir defaya mahsus olarak, talep ettikleri bir yarışmacıyı doğrudan ay finaline gönderme hakkı bulunacaktır. Ay finalinde birinci olan yarışmacılarsa yarı finalde yarışma hakkı kazanacaktır. (Ay finalleri her ayın son Perşembesinde gerçekleştirilecektir.) Mayıs ayında gerçekleştirilecek yarı finalde ay birincisi olan 6 yarışmacıdan 4’ü Kadir Gecesinde gerçekleşecek büyük finale gitme şansı kazanacaktır.
 3. Mayıs ayında yarı finali gerçekleştirilecek olan program, yeni katılımcılarla Ramazan ayı boyunca günlük olarak ekrana gelecektir.
 4. Ramazan ayı boyunca ise her gün 5 yarışmacı olacak şekilde toplam 4 hafta yarışma yapılacaktır ve hafta birincisi olan toplam dört yarışmacı finale kalma hakkı kazanacaktır.
 5. Yarı finalde finale kalan 4 yarışmacı ve ramazan ayında finale kalan 4 yarışmacı ile büyük final gerçekleştirilir. Büyük finale kalan 8 yarışmacı arasından da birinci, ikinci ve üçüncü seçilir.

Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (20)
Sabri Yavuz 1 yıl önce
Tam iftar açma vaktine konulması şart mıydı? Yarısını kaçırıyoruz. Ya saat 21.00 gibi veya 23.00 gibi makul bir saate alınması iyi olur.
Furkan 1 yıl önce
Başvurmak istiyorum nasıl yapabilirim
Mehmet 1 yıl önce
Ya Allah rızası için yardımcı olun nasıl başvuru yapabilirim
Yunus bayram 1 yıl önce
Başvuru yapmak istiyorum
Nevzat Sahin 2 yıl önce
Sayin ustatlarim programa genelde din gorevlileri davet ediliyor toplumun diger meslek branslarinda ne cevherler mevcut bunlari islemek daha hos olmazmi
İshak Kacır 2 yıl önce
2020 yılı yarışması için başvuru yapmak istiyorum. Süreç ne zaman başlıyor
abdulkader 2 yıl önce
Basvuru yapmak istiyorum
Emre demir 2 yıl önce
Başvuru formunu açamıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?