"İstiklal Marşı'mız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Diyanet Haber
"İstiklal Marşı'mız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ülkede huzurlu bir hayatın teminatının değerleri muhafaza etmek, saygı, muhabbet ve güven duygusunu her daim canlı tutmaktan geçtiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İslam'ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur." ifadelerini kullandı.

Erbaş, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, İstiklal Marşı'nın aziz milletin vatanı, değerleri ve özgürlüğü uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi en veciz şekilde anlattığını belirterek şunları kaydetti:

"Bu itibarla İstiklal Marşı'nda yer alan; 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli. Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli' mısralarında da ifade edildiği gibi İslam'ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur."

Erbaş, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabulünün yıl dönümünde, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy ile milli mücadelenin aziz şehitleri ve kahraman gazilerini rahmet ve minnetle andı.

İşte Diyanet İşleri Başkan Erbaş'ın mesajı:

Aziz milletimizin vatanı, değerleri ve özgürlüğü uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi en veciz şekilde anlatan İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıldönümünü idrak etmenin onur ve heyecanını yaşıyoruz.

Şüphesiz İstiklal Marşımız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür. Bu cennet vatanda hep beraber huzurlu bir hayatın teminatı ise, şehit ve gazilerimizin emaneti olan değerlerimizi muhafaza etmek, birbirimize karşı saygı, muhabbet ve güven duygusunu her daim canlı tutmaktır.  

Bu itibarla, İstiklal Marşında yer alan;

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,

Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli,

mısralarında da ifade edildiği gibi, İslam’ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıldönümünde, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, milli mücadelenin aziz şehitlerini ve kahraman gazilerini rahmet ve minnetle anıyorum.

Diyanet Haber

banner61
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Cıngıllıoğlu
Mustafa Cıngıllıoğlu - 2 hafta Önce

Mehmet Akif Ersoy'un mekan i cennet olsun inşAllah

Ali MERT
Ali MERT - 2 hafta Önce

Kıymetli Hocamız bu konuda milli marşımıza vurgu yaparak milli değerlerimize karşı saygılı olmamız gerektiğini ifade etmeye çalışmış ve kamuya yönelik güzel bir bilgilendirme yapmışlardır. Allah u teala razı olsun.
Bu mevcut tablo bizlere maddi ve manevi olarak daha çok çalışmamız gerektiğini, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerimizin vermini daha çok artıracak yöntemler geliştirmemizin önemine işaret etmektedir.
Bize gelmeyenlere veya gelemeyenlere bizim ulaşabilmemiz, gönüllerine dokunabilmemiz sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Saygı ve hürmetler..

Mustafa
Mustafa - 2 hafta Önce

Allaha şükürler böyle bir diyanet işleri başkanımız olduğu için her konuda olduğu gibi bu konudada sağlam duruşunu göstermiştir teşekkür ediyoruz Allah sağlıklı uzun ömür versin.

Fatma tokur
Fatma tokur - 2 hafta Önce

Ezan bizim hem dini hem milli kimliğimizdir. Onun için en kıymeti olanı .. Canımızı..... Vermeye hazırım

Mehmet uygun
Mehmet uygun - 2 hafta Önce

8 martta taksim de ezan a yapılan saygısızlık ile ilgili resmi ve ilmi bir açıklama yapılmadı,keşke yapilabilseydi

Zülfü Karaoğlan
Zülfü Karaoğlan - 2 hafta Önce

Böylesi başkana can kurban.

SIRADAKİ HABER

banner60

banner57