banner250

banner203

"İstiklal Marşı'mız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Diyanet Haber 11.03.2019, 19:45
"İstiklal Marşı'mız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür"
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 98. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ülkede huzurlu bir hayatın teminatının değerleri muhafaza etmek, saygı, muhabbet ve güven duygusunu her daim canlı tutmaktan geçtiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İslam'ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur." ifadelerini kullandı.

Erbaş, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, İstiklal Marşı'nın aziz milletin vatanı, değerleri ve özgürlüğü uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi en veciz şekilde anlattığını belirterek şunları kaydetti:

"Bu itibarla İstiklal Marşı'nda yer alan; 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli. Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli' mısralarında da ifade edildiği gibi İslam'ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur."

Erbaş, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabulünün yıl dönümünde, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy ile milli mücadelenin aziz şehitleri ve kahraman gazilerini rahmet ve minnetle andı.

İşte Diyanet İşleri Başkan Erbaş'ın mesajı:

Aziz milletimizin vatanı, değerleri ve özgürlüğü uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi en veciz şekilde anlatan İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıldönümünü idrak etmenin onur ve heyecanını yaşıyoruz.

Şüphesiz İstiklal Marşımız büyük bir inancın, azmin, fedakârlığın, umudun ve yeniden dirilişin sembolüdür. Bu cennet vatanda hep beraber huzurlu bir hayatın teminatı ise, şehit ve gazilerimizin emaneti olan değerlerimizi muhafaza etmek, birbirimize karşı saygı, muhabbet ve güven duygusunu her daim canlı tutmaktır.  

Bu itibarla, İstiklal Marşında yer alan;

Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,

Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli,

mısralarında da ifade edildiği gibi, İslam’ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı gereken saygıyı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak her birimiz için tarihe, bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıldönümünde, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, milli mücadelenin aziz şehitlerini ve kahraman gazilerini rahmet ve minnetle anıyorum.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (6)
Mustafa Cıngıllıoğlu 2 yıl önce
Mehmet Akif Ersoy'un mekan i cennet olsun inşAllah
Ali MERT 2 yıl önce
Kıymetli Hocamız bu konuda milli marşımıza vurgu yaparak milli değerlerimize karşı saygılı olmamız gerektiğini ifade etmeye çalışmış ve kamuya yönelik güzel bir bilgilendirme yapmışlardır. Allah u teala razı olsun.
Bu mevcut tablo bizlere maddi ve manevi olarak daha çok çalışmamız gerektiğini, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerimizin vermini daha çok artıracak yöntemler geliştirmemizin önemine işaret etmektedir.
Bize gelmeyenlere veya gelemeyenlere bizim ulaşabilmemiz, gönüllerine dokunabilmemiz sorumluluğumuzun bir parçasıdır. Saygı ve hürmetler..
Mustafa 2 yıl önce
Allaha şükürler böyle bir diyanet işleri başkanımız olduğu için her konuda olduğu gibi bu konudada sağlam duruşunu göstermiştir teşekkür ediyoruz Allah sağlıklı uzun ömür versin.
Fatma tokur 2 yıl önce
Ezan bizim hem dini hem milli kimliğimizdir. Onun için en kıymeti olanı .. Canımızı..... Vermeye hazırım
Mehmet uygun 2 yıl önce
8 martta taksim de ezan a yapılan saygısızlık ile ilgili resmi ve ilmi bir açıklama yapılmadı,keşke yapilabilseydi
Zülfü Karaoğlan 2 yıl önce
Böylesi başkana can kurban.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?