banner250

banner203

Erdoğan'dan din görevlilerine özel çağrı

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde din görevlileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan diyanet camiasına özel bir çağrı yaptı.

Diyanet Haber 04.10.2018, 19:54
Erdoğan'dan din görevlilerine özel çağrı

Camileri sadece namaz kılınan bir ibadet mekânına dönüştürmenin, ona yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Açık söylüyorum: çocuklarımızın neşesiyle, gençlerimizin heyecanıyla, piri fanilerimizin tecrübesiyle, kadınlarımızın nezaket ve becerisiyle dolmayan bir cami, benim gözümde boştur” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleceğin inşasında, dün olduğu gibi bugün de cami merkezli bir hayatın özendirilmesi ve teşvik edilmesi gerektiğine işaret etti. 

Bu süreçte en büyük görevin, din görevlilerine düştüğünü sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İmamlık, müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği, vaizlik veya müftülük sadece ücreti mukabili yapılacak meslekler değildir. Bu meslekler her şeyden önce gönül işidir, sevda işidir, fedakârlık işidir. Öncelikle Hakk’ın rızası gözetilmeden bu görevler icra olunamaz” diye konuştu.

Namaz kıldırmak için cemaatinin önüne geçen her imamın, sadece o namazın değil, arkasında saf tutan insanların diğer sıkıntılarını, dertlerini da üstlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz kıldırmakla din görevlisinin sorumluluğunun bitmediğini, bilakis hayata dair diğer sorumluluklarının başladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahalledeki mağdurların, aileler arasındaki sorunların, gençlerin yaşadığı sıkıntı ve bunalımların, herkesten önce o mahallenin cami görevlisinin meşguliyet alanına girdiğini belirterek, “İmam kardeşim, cemaati ile hemhal olmalı, onlara dert ortaklığı etmelidir. Nasıl imame tesbihin tanelerini bir arada tutuyorsa, imam kardeşlerimiz mahallesini, müftülerimiz de ilini ve ilçesini bir arada tutmalıdır” diye ekledi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (8)
Aziz doğan 3 yıl önce
Sayın başkanım bizlere iyi niyetin samimi duygularını devamı ile bizlere destek olduğun cenabı hak her iki cihanda sizi aziz ve mutlu kılsın
Zekeriya dülger 3 yıl önce
Sayın başkanım bütün tesbitlerine katılıyorum Allah razı olsun sizden
Mustafa Erdoğan 3 yıl önce
Allah muvaffak eylesin Başkanım.
Azem 3 yıl önce
Allah razı olsun başkanim
Haydar eroğlu 3 yıl önce
EyvAllah doğru söze ne hacet
İsmail 3 yıl önce
Allah razı olsun başkanım. InşAllah bu şuurla herşey daha güzel olacak
İSMAİL Karabulut 3 yıl önce
Bütün din görevlileri sahabe şuuruyla hizmet etmeleri gerekiyor böyle olduğunda işte o zaman insanlığın kurtuluşu başlar....
Şevki ILDIZLI 3 yıl önce
Ağzına ve yüreğine sağlık Bşknm.bizlere değer verdiğin için Tşkr ederim slmr.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?