banner297

banner319

Diyanet Yemen gündemiyle toplandı

banner265

Yemen'de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya...

Diğer Haberler 06.12.2018, 11:35
Diyanet Yemen gündemiyle toplandı
© Diyanet Haber

24 milyon nüfusa sahip Yemen'de, ülkenin büyük bir kısmı insani yardıma muhtaç durumda. Yaklaşık 15 milyon kişinin güvenli içme suyuna erişimi bulunmuyor. Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede, 2 milyon çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor. Temel gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının had safhada olduğu Yemen, ülkedeki açlık ve susuzluk tehlikesi yüzünden büyük bir insani kriz yaşıyor.

Yemen’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayan Türkiye Diyanet Vakfı, zor günler geçiren kardeşlerimizin yanında olmaya devam ediyor ve Yemen için hayırsever milletimizi yardım seferberliğine çağırıyor. 

Türkiye Diyanet Vakfının Yemen için yürüttüğü yardım faaliyetleri basına tanıtıldı. Diyanet Vakfı Genel Merkezinde Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş'ın katıldığı toplantıda Yemen'de yaşanan insani krizin çözümlerine yönelik Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü faaliyetler basına tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Kurduğu medeniyetlerde uyguladığı ahlak ve adalet ile asırlarca insanlığın sığınağı olmuş ve bugün hakkı, hakikati, adalet ve merhameti, iyilik ve güzel ahlakı yeryüzüne tanıtmak ve temsil etmekle mükellef bir ümmetin mensuplarının hâli maalesef içler acısıdır." dedi.

İslam coğrafyasında yaşanan krizlerin temelinde emperyalizmin elinin olduğuna dikkat çeken Erbaş: "Elbette İslam coğrafyasında yaşanan sorunların, acıların, küresel müdahalelerle ve emperyalizmle, uluslararası faktörlerin sömürgeci politikalarıyla ilgili boyutunun varlığı inkâr edilemez. Ancak bu durum, sorunlarımızı tamamen harici unsurlara indirgeyerek sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret olamaz. Kabul edelim ki bizim ümmet olarak maalesef çok ciddi hatalarımız ve zaaflarımız var." şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Erbaş: "Asırlardır bir sekînet yurdu olan bu coğrafya nasıl oldu da acı ve gözyaşı diyarı haline geldi? Irk, mezhep ve meşrep kavgalarının bir tuzak olduğunun, esasında hepimizi vurduğunun idrak edilmesi için daha ne kadar acı yaşayacağız? İşte Yemen…. Yaşanan dramı anlatmaya kelimelerin kifayet etmediği Yemen…" şeklinde konuştu.

"İnsanlık vicdan sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir"

İnsanlığın büyük bir sınav verdiğini ifade eden Erbaş:  

"İslam dünyası, akıl, iz’an, feraset, basiret ve kardeşlik sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir.

Ve elbette bütün bunların neticesinde Allah’a ve ahiret gününe iman eden insanlar olarak her geçen gün sorumluluğumuz daha da artmaktadır.

Mazlum ve mağdurların umut bağladığı bir medeniyetin ve ülkenin mensupları olarak yükümüz daha da ağırlaşmaktadır." dedi.

Erbaş sözlerini, "Bugün dünyanın her yerindeki mazlum ve mağdur insanlar, umudunu bu topraklara, bu ülkeye, Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Türkiye Diyanet Vakfına bağlamış durumdadır.

Kafkaslardan Asya’daki Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlar’daki evlad-ı fatihandan Uzak Doğu’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya mazlum, yoksul, sahipsiz milyonlarca insan bizi, ülkemizi bir umut hatta son umut olarak görmektedir.

Zira bugün ülkemiz farklı kıtalarda yaşanan trajedilere, bütün uluslararası platformlarda ve küresel boyutta dikkat çeken, itiraz eden, mazlumların sesi ve sözcüsü bir ülke olmuştur.

Bunun yanında gerçekleştirdiği yardımlar ile bizzat yaraları sarmak ve ihtiyaçları karşılamak için büyük gayret sarf etmektedir." şeklinde sürdürdü.

"Milletimiz insanlığın vicdan yükünü tek başına yüklendi"

İnsani kriz yaşanan bölgelere en fazla Türkiye'nin yardım ettiğini dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 

"Türkiye, son dönemlerde başta Suriye, Filistin, Somali ve Arakan olmak üzere bütün kriz bölgelerinde din, dil, ırk ve bölge ayrımı gözetmeden gerçekleştirdiği faaliyetlerle dünyada en fazla insani yardım yapan ülke olmuştur.

Bu durum, milletimizin insanlığın vicdan yükünü neredeyse tek başına yüklendiğini göstermektedir. Dolayısıyla yeryüzünde yükselen her feryada gönülden karşılık vermek bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir.

Amacı, medeniyetimizin bir iyilik medeniyeti olduğunu, ümmetin varlık sebebinin iyiliği yeryüzünde egemen kılmak olduğunu hatırlatmak olan bir kurum olarak mesuliyetimiz büyük.

Bunun bilincinde olarak kurulduğu günden bu yana ülkemizden tüm dünyaya yayılan çalışmalarıyla evrensel bir iyilik hareketine dönüşen Türkiye Diyanet Vakfı, ülke genelindeki 1.000 şubesi ve 145 ülkede yürüttüğü faaliyetleriyle bugün Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Balkanlara, Karayiplerden Uzak Doğu’ya nerede yardıma muhtaç mazlum, mağdur varsa yardımına ulaşmaya çalışmaktadır." dedi.

Basın mensuplarına seslenen Diyanet işleri Başkanı Erbaş,

"Derin tarihi bağlara ve ortak bir geçmişe sahip olduğumuz Yemen’de yaşanan insanlık dramına da millet olarak kayıtsız kalamazdık. İşte bu sebeple, yardımlarımızı büyütmek ve farkındalığımızı artırmak için bir aradayız.

Biliyoruz ki Yemen, milletimizin kalbinde müstesna bir yere sahiptir.  2015 Mart ayından bugüne Yemen’de giderek kötüleşen insani durum ülkemiz tarafından yakından takip edilmekte, kardeş Yemen halkının yaralarının sarılmasına yönelik insani yardımlar gerek kamu kuruluşları gerek çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca sürdürülmektedir.

Bugün, 30 milyonluk Yemen nüfusunun 22 milyonu, her geçen gün artan şiddet ve yokluk karşısında hayatta kalmaya çalışıyor. Eğer acilen yardım edilmezse 11 milyondan fazla insan hayatını kaybedecek.

Temel gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının had safhada olduğu Yemen, tarifi zor bir açlık ve susuzluk sorunu yaşıyor.

Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede yaklaşık 3 milyon kadın ve çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Çoğunluğu El Hudeyde şehrinde bulunan 1,2 milyon kişi kolera hastalığına yakalanmış durumda.

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan 2,6 milyon kişinin öncelikli olarak barınma ihtiyacı bulunuyor.

1600 okulun kullanılamaz hale geldiği bölgede, acilen barınak, çadır, battaniye, giyim, temizlik ürünleri, temel gıda malzemeleri, mama ve çocuk beslenme ürünleri, içme suyu için hızlandırılmış su kuyuları ve çocukların eğitimi gibi konularda desteğe ihtiyaç var.

Savaş, şiddet ve açlıkla mücadele eden kardeşlerimizin yanlarında olabilmek adına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak biz de oradayız. Yemen’de çatışmaların başladığı ilk andan bu yana her türlü insani yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şu anda da ekiplerimiz orada yardımları ulaştırmaya devam ediyor.  İç savaş koşullarında bölgede insani yardım faaliyetleri de zor şartlar altında yapılmaktadır." şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Erbaş, Yemen'de yürütülen çalışmaları maddeler halinde paylaşarak,

"Hayırsever milletimizin bağışlarıyla bugüne kadar Yemen’de:

Kurban faaliyetleri kapsamında 9 bin 798 hisse kurban keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.
Ramazan yardım faaliyetleri kapsamında 8 bine yakın aileye gıda ve acil ihtiyaç desteği verdik. 10 bini aşkın kardeşimizle aynı iftar sofrasında bir araya geldik.
Açtığımız 30 bin kişinin faydalanabileceği 2 su kuyusu ile acil bölgelere su ulaştırmaya çalışıyoruz.  
Uluslararası İmam Hatip Lisesi, lisans ve lisansüstü alanlarda birçok Yemenli öğrenciye ülkemizde eğitim imkânı sunuyoruz.


Türkiye Diyanet Vakfı olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte Yemen’e bugüne kadar 8,5 milyon Türk Lirası (1 milyon 600 bin dolar) tutarında yardım yaptık.

Bugün de yardım faaliyetlerimizi daha kapsamlı hale getirmek ve en ileri düzeye taşımak için “YEMEN’E SESSİZ KALMA” başlığıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Milletimizi hep beraber daha güçlü şekilde, insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz.

Bunun için:

Kardeşlerimize yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlarımız, bagis.tdv.org adresinden online bağış yapabilir, cep telefonlarından da "YEMEN" yazıp 5601'e kısa mesaj göndererek 10 TL bağışta bulunabilirler.

Ayrıca, vakfımızın banka hesap numaralarına yapacakları bağışlarda açıklama kısmına “YEMEN” yazarak bu kardeşlik seferberliğine katılabilirler.

Vatandaşlarımız kampanyalarla ilgili detaylı bilgiye “www.tdv.org” resmi web sitemizden veya 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilirler.

Bizlerden hiç bir zaman destek ve teveccühlerini esirgemeyen kadirşinas milletimize gönülden teşekkür ediyoruz. Tarih boyunca mazlumların yanında olan milletimiz kuşkusuz Yemen’in çığlığına da sessiz kalmayacaktır.

Bu vesileyle aziz milletimizin her ferdine ve bu yardım faaliyetlerinin yaygınlaşmasına öncülük eden siz kıymetli basın mensuplarımıza şükranlarımı sunuyor, hepinizi tekrar muhabbetlerimle selamlıyorum." ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (4)
Cuha 3 yıl önce
CANSIN TÜRKİYEM
HADEME İ HAYRAT ERKANI DİYANET VAKFIMIZA TEŞEKKÜRLER
Ersan Abacı 3 yıl önce
Allah razı olsun... Allah kurumumuza zeval vermesin
İsmail Yalman 3 yıl önce
Allah razı olsun sizden,alicenab milletimizden kardeş lik bunu gerektirir.
Arif 3 yıl önce
Yemen için Türkiye geneli cuma günü camilerde acilen yardım toplanması için yetkililerin talimat vermesi dini bir gerekliliktir. Halkında beklentisidir....