banner250

banner203

Diyanet'ten sabah ezanına mesai düzenlemesi

Diyanet İşleri Başkanlığı ihtiyaç duyulan illerde sabah ezanıyla ilgili düzenlemeye gitti.

Diyanet Haber 16.11.2018, 14:49
Diyanet'ten sabah ezanına mesai düzenlemesi
© AA

Yaz saati uygulamasının devam etmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı üzerine, batı bölgelerde sabah namazının mesai saatlerine çok yakın olması ve vatandaşların mesaiye yetişme zorlukları nedeniyle yine vatandaşların talepleri üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı ramazan ayında olduğu gibi sabah ezanının imsak vaktinde okunmasına yönelik düzenleme yaptı.
 

Sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi?

Sabah namazının vakti, tan yerinin ağarması demek olan ikinci fecrin doğmasından başlayarak güneşin doğmasına kadar devam eder. Buna göre imsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdıkın oluşması, yani tan yerinin ağarmasıdır.

Kur’an-ı Kerim’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187) buyrulmaktadır. İmsak ile birlikte sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir. Bununla birlikte, konuyla ilgili bazı rivayetlere dayanan Hanefîler, biraz geciktirilerek (isfar vaktinde) kılınmasını daha uygun (müstehab) bulmuşlardır (İbnü’l-Hümâm, Feth, I, 227; İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 29-30; Zeylaî, Tebyîn, I, 82) Nitekim Peygamber Efendimiz de bunu tavsiye etmiştir (Tirmizî, Salât, 5).
Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrail’in Hz. Peygambere (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrail sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve “Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Tirmizî, Salât, 1; Nesâî, Mevâkit, 5,9; Muvatta, Vükût, 3) demiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (8)
Musafir 3 yıl önce
Türkiye geneli olmali ihtiyaç hâsıl
Ahmet Cemil 3 yıl önce
Sabah namazına camiye gidenler,dönüşte aile fertlerini kaldırıp namaz kılacak kadar vakit olmalı.Bütün şehirlerde imsakta uygulsnmalı
Nuri Keleş 3 yıl önce
Müftülüklere niçin bırakılmış olması gereken yapılmıştır bütün müftülüklere emir gönderilmesini temenni ederim
Albini 3 yıl önce
Kayseri’nin de bu uygulamaya dahil olduğu söyleniyordu ama ezan bu sabah her zaman olduğu gibi güneşin doğuşundan 1 saat evvel okundu. Kafa karışıklığına meydan veren bir durum oldu bu!!!
Mehmet Cüneyt Şentürk 3 yıl önce
Anladığım kadarıyla takdire bırakılmış. İhtiyaç hasıl olan yerler için. Mersin de ihtiyaç vardır inşallah burada da uygulanır.
Mehmet Şahin Aydemir 3 yıl önce
Asıl olan budur Çok iyi olmuş.
Furkan 3 yıl önce
Hangi illerde olacak. Ayrıntı yokmu heryerde olsaya
Davut Oğuz 3 yıl önce
Çok iyi olmuş
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?