banner331

banner319

'Aşure Günü' yarın idrak edilecek

İslam dinine göre peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı; bereket, paylaşma birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü" yarın idrak edilecek.

Gündem 07.08.2022, 00:29
'Aşure Günü' yarın idrak edilecek

İslam inancına göre, Hz. Adem'den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı; bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü" yarın idrak edilecek.

Arapçada "on" anlamına gelen "aşara" kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor.

Hadis kaynaklarına göre Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hz. Musa'nın Kızıldeniz'den geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması hadiseleri de bugünde gerçekleşti.

Ayrıca kültür tarihine ait birçok esere göre Hz. Adem'in işlediği zelleden sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması, Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Hz. Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi, Hz. Yunus'un balığın karnından çıkması ve Hz. İsa'nın doğumu ile ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı rivayet ediliyor.

Aynı zamanda Emevi Devleti'nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından hicri takvime göre 10 Muharrem 61'de (10 Ekim 680) Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) torunu Hz. Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü "Kerbela Olayı" da bugün yaşandı.

Bu olayların muharrem ayının onuncu gününde yaşanmasına büyük önem atfeden Müslümanlar, bugünü nafile oruç tutarak geçiriyor.

Hz. Nuh ve onun çağrısına uyarak gemiye binenlerin aşure aşı tüketmeleri dolayısıyla Müslümanların aşure yaparak paylaşma geleneği günümüzde de yaşatılıyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (3)
AYFER DİKMEN 3 gün önce
İNSANLAR ARASINDA BİR KASE AĞIZ TADI BİR GÜLER YÜZ BİRLEŞTİRİR DUA ALDIRIR BENİ MUTLU EDEN GÜNLERDEN DİR DOĞUM GÜNÜMÜ BEKLER GİBİ TAKVİME İŞARETLEYİP BU GÜNÜ BEKLİYORUM AŞURE MALZEMELERİ İN HEPSİ HAZIR AKŞAM ISLATIP SABAH NAMAZINI KILDIKTAN SONRA ALLAHIN İZNİYLE PİŞİRMEYE BAŞLAYACAĞIM İMKANIM OLSA TÜM TÜRKİYEYİ DAĞITSAM
Asdf 3 gün önce
Yazı güzel ve bilinçlendirici. Allah razı olsun. Ancak Peygamberler günah işlemezler. Zelle'dir onlarınki. Dikkat lütfen.