banner250

banner246

2 Milyon Hacı Adayı Arafat'ta

80 Bin Türk hacı adayı için heyecan dorukta. Hacılar Arafat'a çıktı

Diyanet Haber 19.08.2018, 17:37
2 Milyon Hacı Adayı Arafat'ta
© Diyanet Haber

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giden hacı adayları, Arafat'a ulaştı.

Hac farizası için kutsal topraklara gelen hacı adaylarının tamamı bugün itibarıyla Mekke’de.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kafileler için ayarlanan yüzlerce otobüs, Suud Hac Bakanlığı tarafından Türkiye için belirlenen güzergah üzerinden hacıları Arafat'a taşıma işlemi tamamlandı. Hacılar, Arafat'ta Diyanet tarafından hazırlanmış çadırlarda kalıyor.

Hacılara Kumanya

Diyanet, Arafat vakfesi süresince hacılara kumanya ve su dağıtacak.

Klimalı Çadırlar

Hac mevsiminin yaz sıcaklarına denk gelmesi ve bölgenin doğal olarak sıcak olması nedeniyle Diyanet, hacı adaylarının etkilenmemesi için önlemler aldı. Diyanet, Arafat vakfesi süresince çadırlarda konaklayacak hacılar için klima ve yastık temin etti.

Hasta Hacılar İçin Sağlık Çadırı

Diyanet, Arafat öncesi hastalanan hacılar için bölgede sağlık çadırları kurdu. Hastanelerde yatmakta olan hacıları da Arafat'a intikal ettiren Diyanet, hasta hacılara hastane ortamında verilen sağlık hizmetinin aynı şekilde Arafat'ta da verilmesini sağlıyor.

Hacılar, bu geceden itibaren Arafat Vakfesini yerine getirecek ve arefe günü akşam namazıyla birlikte Müzdelife'ye intikal edecek. Müzdelife'de akşam ve yatsı namazını kıldıktan sonra yaklaşık 4,7 km yürüyerek cemarata yani şeytan taşlama noktasına ulaşacak. Şeytan taşlama işlemiden sonra hacılar sabah civarında otellerine intikal edecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?