Giresun İl Müftülüğüne bağlı Mustafa Mert Kur’an Kursu'na devam eden 4-6 yaş grubu öğrenciler için Ramazan ayının güzelliklerini hissettirebilmek amacıyla "Tekne Orucu" etkinliği düzenlendi.

Programda çocuklar ilk oruçlarını tutarak, öğle vaktinin girmesiyle birlikte hazırlanan ikramlıklar ile iftarlarını yaptı.

Çocukların sevincine ortak olan İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, halk arasında sahur vaktinden öğle ezanına kadar yemek yenilmemesi anlamına gelen tekne orucuyla çocuklara, irade terbiyesinin aşılandığını vurguladı.

- "Çocukları Ramazan iklimine alıştıran gelenek"

Anadolu'nun eski ve köklü geleneklerinden biri olan tekne orucunu yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten İl Müftüsü Kılıçbay, "Çocuklarımızı sevgi ve şefkatle büyütmek, onların iyi bir eğitim almasını temin etmek ve onları yarınlara hazırlamak, anne­ babalar olarak elbette görevimizdir. Bununla birlikte, gözbebeğimiz yavrularımıza bırakacağımız en değerli miras, onların yüce dinimiz İslam’ı doğru bir şekilde öğrenmelerini ve iyi birer Müslüman, iyi birer insan olarak yetişmelerini sağlamaktır. Onlara Yüce Allah'ı, Hz. Muhammed'i (sas) ve Kur'an-ı Kerim'i tanıtmaktır. Bilhassa içinde bulunduğumuz rahmet, mağfiret ve bereket ayı Ramazan, bunun için güzel bir fırsattır. Tekne orucu da alimlerin küçük yaştaki çocukları oruca alıştırmak için önerdikleri tenkiye orucuna dayanmaktadır." dedi.

20240325 T E K N E O R U C U02- - - "Çocukluk hatıraları bir ömür silinmez"

Çocukların İslamiyet’le, camiyle, mihrapla, minberle, kürsüyle buluşmasının büyük bir rahmet vesilesi olduğunu ifade eden Müftü Kılıçbay, "Ramazan, çocukları camiye, cemaate, ibadete alıştırır. Bu kutlu ayda huşu ile kılınan namazlar, teravihler, yapılan zikirler, hep birlikte getirilen tekbirler, salavatlar ve aminler, çocukların gönül dünyalarında silinmez hatıralar bırakır.  İftarıyla, sahuruyla, teravih namazıyla, okunan mevlitlerle çocuklar Ramazanı severler. Ramazanın minik yavrularımız açısından olabildiğince hoş geçen bir zaman dilimine dönüşmesi ve çocuklarımızın Ramazanın maneviyatını doya doya yaşamaları için toplum olarak özveriyle hareket etmemiz gerekir." diye konuştu.

Programa İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Ali Osman Yılmaz, Kur’an kursu öğreticileri ve öğrenciler katıldı.

Program sonunda öğrencilere bir Ramazan geleneği olan "Diş kirası" hediyesi verildi.

Editör: Giresun Müftülüğü