banner250

banner246

Tarihi camiden yıllar sonra ezan sesi yükselecek

Muğla'nın Seydikemer ilçesindeki 148 yıllık Eşen Camii'nden, yenileme çalışmalarının ardından yeniden ezan sesi yükselecek.

Genel 18.05.2020, 10:52
Tarihi camiden yıllar sonra ezan sesi yükselecek
© AA

Köylüler tarafından imece usulü, taş ve ahşaptan yapılan Eşen Camii, bölgenin ilk ibadethaneleri arasında yer alıyor.

Zamanla yıpranan ve 10 yıl önce kullanılamaz hale gelen caminin yenileme çalışmalarına, Seydikemer Belediyesi öncülüğünde başlandı.

Yenileme çalışmaları kapsamında caminin yıkılan minaresi, şadırvanı ve tuvaleti yapılacak.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada mahalle sakinlerinin 148 yıllık caminin minaresinden yükselecek ezan sesini beklediğini söyledi.

Caminin, üst katında kadınların namaz kılacağı yerle birlikte toplam 250 metrekare alana sahip olduğunu belirten Otgöz; "Atalarımızın miras bıraktığı bu tarihi camiyi restore edip, gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Burayı en güzel şekilde ibadete açmak için çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Otgöz, 1 milyon 323 bin lira olan yenileme bedelinin yüzde 90'ını, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun karşıladığını belirtti.

- Tarihi camilerimizin hepsini ibadete açmayı hedefliyoruz

Eşen Camii’nin ardından Seydiler Mahallesi'ndeki başka bir caminin de yenileme programına alındığını kaydeden Otgöz; "Karaköy'de bir camimiz var, onu da gün yüzüne çıkarıp inşallah restore ettireceğiz. Tarihi camilerimizin hepsini ibadete açmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Eşen Mahallesi'nin belde olduğu 1999-2009 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yürüten 72 yaşındaki Yusuf Yiğit ise Kur'an-ı Kerim okumayı yenileme çalışmaları sürdürülen Eşen Camii’nde öğrendiğini söyledi.

Yiğit, caminin yenileme çalışmalarının ardından eskisinden daha güzel olacağına inandıklarını dile getirdi.

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?