Konya İl Müftülüğünce 2024 Yılında hac ibadeti için kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına yönelik "Hac İbadeti Eğitim Semineri" gerçekleştirildi.

Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu’ndaki seminerin açılışında konuşan İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, 3 bin 404 civarında hacı adayının Konya’dan uğurlanacağını ifade ederek haccın meşakkat ve zor bir ibadet olduğunu dile getirdi. "Hac, sıkıntı içinde sabır gerektiren bir ibadettir" ifadelerine yer veren Öge, sabırlı olmayı tavsiye ederek başta Doğu Türkistan, Filistin, Gazze olmak üzere milletimiz ve İslam alemi için dua etmelerini rica etti.

Konya Hac Semineri 11

Sonrasında kürsüye gelen Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi konuşmasında, hac yolculuğu boyunca destek olunmasını, kardeşlik ve birlik duygularının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Duaların kabul olması ve bu kutsal ibadeti en güzel şekilde yerine getirmeleri temennisinde bulundu.

Konya Hac Semineri 33

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan da hac farizasının öneminden bahsederek salonda bulunan hacı adaylarını tebrik etti. Hac ibadeti ve hacı olma bilinci konularında hacı adaylarına bilgilendirmelerde bulunarak tecrübe paylaşımında bulundu.

Hacı olmanın bireysel bir ibadet olmadığını, toplumumuz ve tüm insanlık için dua etme ve hayır işlerinde bulunma fırsatı olduğunu söyleyen Genel Müdür Bircan, dualarınızı bu kutsal topraklarda, bütün insanlığın huzuru ve refahı için yükseltin temennisinde bulundu.

Konya Hac Semineri 22

İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Avni Böge, Hac ve Umrede bir arada yaşama bilinci konusunda  tecrübe paylaşımında bulunarak İslam kardeşliği konusunda bilinçli olunması konularında bilgiler aktardı.

Ana hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki konuları İl Müftülüğü Başvaizi Mehmet Güneş tarafından uygulamalı olarak anlatıldı.

Konya Hac Semineri 44

Temel sağlık bilgileri hakkında Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Nihat Baysal, katılımcılara bilgiler verip tavsiyelerde bulundu.

Kadınlara özel son oturumda ise kadınlara özgü konular, Başvaiz Selma Arıcı tarafından anlatılarak seminer tamamlandı.

Editör: Ömer Ceylan