Bircan, hacı adaylarına yönelik hizmetlerini her yıl daha iyiye taşıdıklarını ifade ederek Diyanet İşleri Başkanlığının personel sayısını sağlık ve hizmet alanlarında artırdığını vurguladı.

Salgın sürecinin ardından ilk kez tam kotayla Türkiye’den yola çıkan ilk hac kafileleri kutsal topraklara ulaştı. Türkiye’den gitmeye devam eden 83 bin 430 hacı adayı dünya Müslümanlarıyla 27 Haziran günü Arafat Vakfesi’nde buluşarak hac ibadetini ihya edecek.

Salgın sürecinden sonra ilk kez Türkiye'den tam kota olarak 83 bin kişilik hacı adayı ile hac ibadetinin yapılacağını ifade eden Bircan, "Hacı adayları için hizmet ve sağlık noktasındaki personel sayımızı artırdık. 3 yılın ardından hac ibadetine Başkanlık olarak hazırız." dedi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından Türkiye'deki hacı adayları için eğitimlere ekip gönderdiğini ifade eden Bircan, şöyle konuştu:

"Bu sene, Diyanet İşleri Başkanlığımızın yapmış olduğu eğitimlere Hac Umre Bakanlığından özel bir ekip geldi. Orada yaşanan sıkıntıların ne olduğunu sordular. İlgili ülkeler, gıyaplarında teşekkür ediyorum; kendilerini her yıl geliştiriyorlar. Hacı adaylarımız, şuna emin olsunlar: Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak en güzel hizmeti yapmak için kendimizi hazırladık."

Salgın sürecinde yaşanan sıkıntılara değinen Bircan, şu anda hacı adayları için artık bir engel kalmadığını ifade etti. Covid-19 sürecinin ardından personel sayılarının hizmet ve sağık alanında artırıldığını sözlerine ekleyen Bircan, şu ifadelere yer verdi:

"2020 ve 2021 yıllarında covid-19 salgın sebebiyle Türkiye'den hacı adaylarımızı gönderemedik. 2022'de kota kısıtlaması oldu. Normal kotaların yaklaşık yarısına izin verildi. Yaş ve aşı şartı vardı. 65 yaştan büyüklerin ve aşı yaptırmayan vatandaşların gitmesine izin verilmedi. Bu, bir geçiş süreciydi. Bu sene geldiğimizde hem kota tam verildi. Salgın sürecinden önceki 83 bin kişilik kotamız bize verildi. Yaş sınırı ve aşı kaldırıldı. Şu anda salgının etkilerinden uzak, normal bir hac yapacağız. Hazırlıklarımızı yaptık. Hastane, yemek dağıtımı, otellerde karşılama noktasında da hac ibadetinin yapıldığı bölgedeki personel sayımızı artırdık. Bunların hepsi hizmet kalitesini artırmak adına yapıldı."

Editör: Ömer Ceylan