İskeçe Müftülüğü tarafından Mete'nin Aşağı Mahalle Mezarlığındaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

2023.07.14 Eski İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kabri Başında Anıldı (4)

Törene, Eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, siyasiler ve çok sayıda Batı Trakyalı Türk katıldı.

2023.07.14 Eski İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kabri Başında Anıldı (5)

Şentop, burada yaptığı konuşmada, uzun yıllardır tanıdığın Mete'nin Batı Trakyalı Türk azınlık için önemli bir lider olduğunu anlattı.

“Sizlere başta Cumhurbaşkanımız ve tüm Türkiye'nin selam ve sevgilerini getirdim” diyen Şentop, Türkiye’nin, Batı Trakya Türk azınlığı için gereken her şeyi yapacağını vurguladı.

Şentop, "Ahmet Mete Hoca'nın, aramızdaki dostluk nedeniyle bende çok özel bir yeri var. Sağlığında mert bir Müslümandı. Batı Trakya'da müftüler sadece dini bir önder değil aynı zamanda Türk azınlığın temsilcisi konumunda." dedi.

2023.07.14 Eski İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kabri Başında Anıldı (7)

Mete'nin, her meseleyle ilgili görüşlerini açık ve net bir şekilde ifade ettiğini söyleyen Şentop, bölge ile ilgili her zaman ümit veren bir yaklaşımı olduğunu aktardı.

Şentop, Türkiye'nin her zaman, Batı Trakya'daki Türklük davasını savunmaya devam edeceğini belirterek, "Ölüm bizim için bir son değil. Daha sonra hayat başka alemlerde devam ediyor. İnanıyoruz ki öbür dünyadaki hayat bu dünyadaki hayattan daha hayırlı. Bu da bizi teselli ediyor. İnşallah bu toplum Türklük davasını savunacak liderler yetiştirecek ve Türkiye'de her zaman arkanızda olacak." diye konuştu.

Batı Trakyalı Türk azınlığın ileri gelenlerinden Ahmet Mete, kanser tedavisi görürken 14 Temmuz 2022'de 57 yaşında hayatını kaybetmişti.

2023.07.14 Eski İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Kabri Başında Anıldı (8)

Kaynak: AA