banner189

Uluslararası matematik yarışmasında dünya birincisi oldu

Türkiye Diyanet Vakfı Bornova Koleji lise öğrencisi Osman Gülen, Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda dünya şampiyonu oldu.

Eğitim 21.04.2020, 16:48
Uluslararası matematik yarışmasında dünya birincisi oldu
© Diyanet Haber
banner197

26-27 Şubat 2020 tarihleri arasında öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik Kanada merkezli çevrimiçi olarak düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda, 11-12. sınıflar kategorisinde Türkiye’yi temsil eden Bornova Koleji 11. sınıf öğrencisi Osman Gülen, büyük bir başarı göstererek dünya birincisi oldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden matematiğe gönül veren kendi kategorisinden 810 öğrencinin katıldığı çevrimiçi sınavda tüm rakiplerini geride bırakan Gülen, zirveye oturdu.

Matematiği çok sevdiğini ve hayatının olmazsa olmazları arasında yer aldığını belirten Gülen, uluslararası anlamda saygınlığı olan böyle bir yarışmada derece elde ettiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmenin gururunu yaşadığını belirten Gülen; “İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu ve benzeri yarışmaları takip ederek yeniden derece almak için mücadele edeceğim. Ülkemin adını bu tür güzel etkinliklerle duyurmak istiyorum.” dedi.

Bornova Koleji Kampüs Müdürü Hasan Tay ise öğrencilerin ulusal ve uluslararası sınavlarda başarılı olabilmeleri için onları en iyi akademik bilgi ile donatan eğitim programları uyguladıklarını ifade etti.

Tay; “Gerek ulusal gerekse uluslararası olimpiyat, yarışma ve projelerde, okulumuzun ve ülkemizin adını başarılarla duyuran tüm öğrencilerimizi kutluyorum.” dedi.

Öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, zorlayıcı ve uluslararası düzeyde matematik etkinlikleri ile karşılaşmaları için fırsatlar sunan Uluslararası Caribou Matematik Yarışması, dünya çapında online/çevrimiçi olarak düzenleniyor.

Yılda 6 defa düzenlenen yarışma; İngilizce, Fransızca ve Farsça dillerinde yürütülüyor.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Ibrahim kuyucular 3 hafta önce
MaşaAllah rabbim sayılarını artırsın
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?