banner203

banner250

Düzce’de 301 hafız icazet aldı

Düzce İl Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 301 hafız için “Hafızlık İcazet Merasimi ve Kur’an Ziyafeti” düzenlendi.

Düzce Müftülüğü 15.07.2019, 20:54
Düzce’de 301 hafız icazet aldı
© Diyanet Haber

Düzce’de hafızlık eğitimini tamamlayan 301 hafız mezun oldu.

Düzce Müftülüğüne bağlı Kur’an kursları ile Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu’nda 2018-2019 eğitim öğretim döneminde hafızlığını tamamlayan 168 erkek, 132 kız olmak üzere toplam 301 öğrenci için “Hafızlık İcazet Merasimi ve Kur’an Ziyafeti” düzenlendi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda duygu dolu anlar yaşanırken, çocukları hafız olan ailelerin mutluluğu görülmeye değerdi.

Mehter takımının mini konseri ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış ve selamlama konuşmasını, İl Müftüsü Hüseyin Can yaptı.

Düzce’de hizmet veren Kur’an kursları ve gençlik merkezleri ile ilgili bilgiler vererek konuşmasına başlayan Müftü Hüseyin Can, şöyle devam etti:

“Yeryüzünün en nadide merasimlerinden biri olan ‘Hafızlık İcazet Merasimi ve Kur’an Ziyafeti’ programımıza hoş geldiniz. Hafızlar sizi tebrik ediyorum, alkışlıyorum. Hz. Muhammed’in (s.a.s.) yolundan gittiğiniz için. Allah bizlere bun güzellikleri nasip ettiği için ne kadar şükretsek azdır. Düzce tarihi bir gün yaşıyor. 2019 yılında 301 öğrencimiz hafız oldu. Öğrencilerimizi gösterdikleri özveri ve gayretten dolayı kutluyorum. Bu süreçte ailelerin ve hocaların da büyük fedakârlıkları var. Hepsinden Allah razı olsun. Rabbim icazetlerini hayırlı kılsın. Düzce’mize ve ülkemize hayırlı olsun.”

Müftü Hüseyin Can’ın ardından Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nafiz Yılmaz ile protokol üyeleri kısaca duygularını dile getirdiler.

Programda son olarak kürsüye çıkan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Kur’an öğrenmenin ve hafızlığın önemine değinerek şunları kaydetti:

“Şu manzara karşısında söyleyecek söz bulamıyorum. Tek söyleyeceğim söz, Allah’a şükür diyorum. Bugün çok güzel bir anı hep birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımızın hafızlığı mübarek olsun. Hepsini kutluyorum. Düzce’mizde çok güzel bir hafızlık geleneğimiz var. Düzce’mizde hafızlığın güzel bir geçmişi var. Hafızlık geleneğini devam ettirmeye çalıyoruz. Hafızlık, Allah’ın ve Peygamber’in sevgisine mazhar olan güzel bir meziyet. Ancak bunu akademik kariyerle, akademik eğitimle birleştirmemiz gerekiyor. Akademik bağlamda Düzce’mizde örnek teşkil eden hafız imam hatip ortaokullarımız var. Din Öğretim Genel Müdürlüğümüzün örnek gösterdiği bir çalışma. Bu manada 4-6 yaş Kur’an eğitimini, Diyanet eğitimini çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda müftülüğümüzle beraber kurslar açmaya çalışıyoruz. Ayrıca gençlerimizle de ilgilenmemiz gerekiyor. Gençlerimizin iyi vakit geçirebilecekleri, cami ile yine yakın olabilecekleri Cami Gençlik Merkezlerinin yapımına başladık. Sayımız 50’ye doğru gidiyor. Yapmaya çalıştığımız, insan yetiştirmek. Bu yolda hep birlikte seferber olmuş durumdayız. Hafızlarımızı tekrar kutluyorum. İnşallah bu 301 sayısını önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız.”

Eyüp Sultan Camii Baş İmam Hatibi Kurra Hafız Metin Çakar, Eminönü Yeni Camii Baş İmam Hatibi Kurra Hafız Ferruh Muştuer ve Fatih Camii Baş İmam Hatibi Kurra Hafız Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim ziyafeti, hafızların kısa sureleri okumaları ve Reisü’l-Kurra Vekili Mustafa Demirkan’ın duasıyla devam eden icazet merasimi, hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere hafızlık belgeleri ve çeşitli hediyeler takdim edilmesiyle tamamlandı.

Ayrıca programda 34 gençlik merkezinin temsili açılışı yapıldı, Hamidiye Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 4-6 yaş Kur'an kursunun yapımını üstlenen hayırsever Nihat Yılmaz’a plaket takdim edildi.

301 hafızın icazet aldığı merasim, işitme engelli vatandaşlar için baştan sona işaret diline çevrildi.

Düzce Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programa Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nafiz Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, İl Müftüsü Hüseyin Can, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, bölge il müftüleri, protokol üyeleri, kurum amirleri, hafız öğrencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Burak Çağlar 2 yıl önce
Ne güzel bir görüntü. Okuyanda, okutandan ve bunlara vesile olandan Rabbim razı olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?