Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Kentteki camilere giden vatandaşlar, ilk teravih namazı ile ramazanın coşkusunu yaşamaya başladı. Bakü Türk Şehitliği Camisi'nde de ramazanın ilk teravih namazı eda edildi.

Camileri dolduran Azerbaycanlılar, namazın ardından İslam aleminin farklı bölgelerinde sıkıntı yaşayan Müslümanların huzur ve refaha kavuşması için dua etti.

KKTC

Başkent Lefkoşa başta olmak üzere KKTC'nin tüm kentlerindeki camilerde teravih için saf tutan Müslümanlar, namazdan sonra ramazan ayının hayırlara vesile olması için dua etti.

Gazimağusa kentindeki Osman Fazıl Polat Paşa Camisi'nde teravih namazı sonrası cemaat, İsrail'in Gazze'deki katliamlarını kınayarak, saldırılarda yaşamını yitiren Filistinliler için dua etti.

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, ramazan dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu mübarek ayda oruç tutmanın yanı sıra bol bol Kur'an-ı Kerim okunması, muhtaçlara yardım eli uzatılması, kardeşlik duygularının pekiştirilmesi ile yoksulların sevindirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ünsal, mesajında vatandaşlardan, başta Gazze olmak üzere tüm mazlumlar için ramazanda dua etmelerini isteyerek, "Bu vesile ile tüm halkımızın ramazan ayını tebrik ediyor, salimen ve bol manevi kazançlarla bayrama ulaşabilmeyi Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum." ifadesini kullandı.

Özbekistan

Başkent Taşkent'te Müslümanlar, başta Hazret İmam, Minar, Şeyh Zayniddin, Mirza Yusuf, Hoca Alambardar, Kamalan ve İslam Ata camileri olmak üzere kent genelindeki camilerde teravih için saf tuttu.

Camileri dolduran Müslümanlar, namazın ardından ramazanın hayırlara vesile olması için dua etti.

Bu arada, ülkenin büyük şehirlerinde teravih namazlarının kılındığı camilerin bulunduğu caddeler, trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla akşam saatlerinde geçici olarak kapatıldı.

Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi yetkilileri, daha önce ramazan boyunca ülke genelindeki 2 bin 200'e yakın camide teravih kılınacağını, 1500'ü aşkın camide de hatim indirileceğini bildirmişti.

Kırgızistan

Ramazan ayının başlamasıyla camiyi dolduran Müslümanlar, ülkenin müftüsü Abdulaziz Zakirov'un vaazını dinledi.

Ezanın okunmasıyla yatsı ve teravih namazı hatimle iki saatte kılındı.

Cami imamı Abdullah Akparalı Uulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ramazan coşkusu geldi. Allah, tüm Müslümanların dileklerini kabul etsin." dedi.

Akparalı Uulu, tüm dünya Müslümanlarına ülkelerinde huzur ve bereket temennisinde bulundu.

Kırgızistan'da 2 binden fazla camide ramazan boyunca iftar sofraları açılacak ve teravihler hatimle kılınacak.

Balkan ülkeleri

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Müslümanlar, tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi başta olmak üzere şehirdeki birçok camiyi ilk teravih namazını kılmak için doldurdu.

Saraybosna'da tarihi Başçarşı'nın bulunduğu yerler ay ve hilal ışıklandırmalarıyla süslendi.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı Camisi'nde de teravih namazı kılınırken, ülkede Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki camilerde de ilk teravih namazı kılındı.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Mustafa Paşa Camisi, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlarla doldu. Caminin dolması nedeniyle bazı Müslümanlar teravih namazını dışarıda kıldı.

Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Müslümanlar da ilk teravih dolayısıyla Dine Hoca Camisi'ne geldi. Müslümanlar, Tiran'daki camilerin yanı sıra ülke genelindeki camileri de doldurdu.

Kosova'nın başkenti Priştine'de Müslümanlar, Fatih Sultan Mehmet Camisi'nde saf tuttu. Ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde ise Müslümanlar Sinan Paşa Camisi'nin yanı sıra kentteki diğer camileri de doldurdu.

Karadağ'da da başkent Podgorica'da ve diğer kentlerde bulunan camilerde ilk teravihlerini kılmak isteyen Müslümanlar bir araya geldi.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb ile aynı ismi taşıyan cami de ilk teravih namazını kılmak için gelenlerle dolarken, namaz sonrası dualar edildi.

Irak

Kerkük Bağdat Yolu semtindeki Büyük Nur Camisi ile Musalla semtindeki Avcı Camisi'nde kılınan ilk teravihte çok sayıda Müslüman saf tuttu.

Cemaat, teravih sonrası Irak'a bir an önce istikrar ve huzurun gelmesi için dualar etti.

Büyük Nur Camisi İmam Hatibi Ahmed Hurşit, tüm İslam aleminin ramazan ayını kutlarken yıllardır savaş, terör ve iç çatışmalara sahne olan Irak'ın barışa ve huzura kavuşması duasında bulundu.

Suriye

İdlib, Afrin, Bab, Cerablus, Azez, Çobanbey, Tel Abyad ve Rasulayn'da yaşayan yüz binlerce kişi, camilere akın etti.

İlk teravih namazını eda etmek isteyen çok sayıda kişi camileri doldurdu.

Camilerde ramazan ayının başlaması dolayısıyla teravih öncesi Kur'an-ı Kerim okundu.

Teravih namazı sonrası Suriye'de iç savaşın son bulması ve İslam dünyası için dualar edildi, ülkeye barış ve huzurun gelmesi temennisinde bulunuldu.

Rusya

Başkent Moskova’daki Müslümanlar başta Moskova Merkez Camisi ve diğer camileri ramazan ayının başlaması nedeniyle doldurdu. Camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Namazın ardından tüm İslam alemi için dualar edildi.

Rusya Federasyonu'na bağlı diğer bölgelerde Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı şehirlerde de teravih namazları kılındı.

Almanya

Köln'de, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi'nde ilk teravih namazı öncesinde DİTİB Genel Başkanı Muharrem Kuzey vaaz verdi.

Yatsı ve teravih namazını kılan Müslümanlar, mübarek ramazan ayının İslam alemi başta olmak üzere tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesi için dua etti.

DİTİB Genel Başkanı Kuzey, 11 ayın sultanı ramazan ayı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Kuzey, mesajında, "Ramazan ayı, irademizi terbiye eden, bireysel ve toplumsal duyarlılığımızı güçlendiren, beraberinde getirdiği güzel öğretilerle yaşantımızı güzelleştiren bir rahmet mevsimidir. Ramazan her zaman hoş gelir. Yüce Rabbimizden temennimiz bizleri de hoş bulması, hayatımızı hoş kılması ve bizlerden hoş ayrılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında manevi duyguların yoğun olarak yaşandığını dile getiren Kuzey, şunları kaydetti:

"Orucu sadece midemizle değil, elimizle, ayağımızla, gözümüzle kulağımızla da tutmaya çalışırız. Dilimizi yalandan, gıybet ve iftiradan; gözümüzü harama bakmaktan, ellerimizi günaha uzatmaktan, ayaklarımızı yanlışa sapmaktan muhafaza etmek için uğraşırız. Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı bu mübarek ayda Kur'an-ı Kerim'i hayatımıza indirmeyi amaçlarız. Gerek bireysel okumalarla gerekse camilerde topluca yapılan mukabele programlarına katılarak yaratıcımızla iletişim kurarız. Zamanın kıymetini belki de saate en çok baktığımız bu ayda anlarız. Acıksak da susasak da Rabbimize verdiğimiz sözü unutmaz, ekmeğin ve suyun rabbi olan yüce Allah’a teslimiyetimizin gereğini yerine getiririz."

İsviçre

Ülke genelinde Müslümanlar, ilk teravihe katılmak için camilere yoğun ilgi gösterdi.

Cenevre'de yaşayan Türkler, Müslüman Cemaati Vakfı Camisi'nde teravih namazını eda etti.

Yatsı ve teravih namazı için saf tutan Müslümanlar, mübarek ramazanın İslam alemine ve dünyaya esenlik getirmesi için dua etti.

Müslümanlar, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze için de dua okudu.

Batı Trakya

Gümülcine ve İskeçe'de, günler öncesinden ramazana hazırlanan camilere gelen cemaat, ramazanın coşkusunu yaşadı. Teravih namazına kadın ve çocuklar da yoğun ilgi gösterdi.

İskeçe'de yaşayan Batı Trakyalı soydaşlar da ilk teravih namazını Çınar Camisi'nde kıldı.

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Trakya'da ramazan ayının coşkuyla yaşandığını belirterek, bu ayda yapılması gereken vazifeler hakkında bilgi verdi.

Trampa, "Ramazanda yapılması gereken epey bir ibadet var. İçinde en önemlileri de yardımların dağıtılması, yani durumu iyi olanlar, zor durumda olan kardeşlerine yardım etmeli, bu bizim en temel görev ve vazifelerimizdendir." dedi.

Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun da duyarlı bir davranış sergilediğini belirten Trampa, ramazanın son gününe kadar muhtaç olan kimselere yardım edildiğini söyledi.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya'da Ramazan ayının ilk teravih namazı eda edildi. Buradaki Müslümanlar, ilk teravih heyecanını yaşamak için ülke genelindeki camilere akın etti. Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Mustafa Paşa Camisi, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlarla doldu. Caminin dolması nedeniyle bazı Müslümanlar teravih namazını dışarda kıldı.

Lübnan

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ramazan ayının ilk teravih namazı eda edildi. Muhammed el-Emin Camisi'ne gelen vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

Mısır

Mısır'daki Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını başkent Kahire'deki Amr bin As Camii'nde kıldı.

İngiltere

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Müslümanlar, Ramazan ayının ilk teravih namazını Doğu Londra Camisinde kıldı.

Kaynak: AA