banner258

banner250

Bir milletin özgürlük mücadelesi: Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinlilerin Gazze Şeridi sınırında 30 Mart 2018’de başlattığı barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri 1. yılını geride bıraktı.

Dünya 30.03.2019, 13:39
Bir milletin özgürlük mücadelesi: Büyük Dönüş Yürüyüşü
© AA

Abluka altındaki Gazze Şeridi sınırının farklı bölgelerinde 30 Mart 2018’de başlayan ve o tarihten bu yana devam eden barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri, Filistinlilerin özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri haline geldi.

Filistinliler, sürgün edildikleri topraklarına dönme ve işgalcilerin 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden Gazze’ye uyguladığı ambargonun kaldırılması taleplerini dünyaya duyurmak amacıyla Toprak Günü'nün 42. yıl dönümünde Gazze’de barışçıl gösteriler düzenlemeye başladı.

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin küçük bir kara parçasına sıkıştığı yer olan ve dünyanın açık cezaevi olarak bilinen Gazze sınırında geçen yıl 30 Mart’ta başlayan ve işgalcilerin katliamlarına rağmen bugüne kadar devam eden gösteriler 1. yılını geride bıraktı.

Gazze sınırında özellikle cuma günleri toplanan binlerce Filistinli, haklı taleplerinin yerine getirilmesini isterken, işgalciler Filistinlilerin taleplerine gerçek mermi kullanımı da dahil orantısız güç kullanarak cevap verdi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?