Karaman İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünce "Gençlik Buluşması" düzenlendi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Şehit Ömer Halis Demir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmada Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, gençlerle bir araya geldi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Faruk Gürbüz yaptı.

Ardından kürsüye gelen Başkan Yardımcısı İşliyen, "Bir gencin elinden tutmak ve onu hakikatle buluşturmak insanın dünya hayatında yapabileceği en faziletli en güzel davranışlardan bir tanesidir. Hangi dünyanın peşinde olduklarını tespit edemediğimiz, dünyalarını giremediğimiz, düşüncelerini çözemediğimiz ,beklentilerine cevap veremediğimiz çocuklarımızı, ancak 'Sevgi'  sözcüğünün ifade ettiği bir duyguyla kazanmamız mümkün olabilir. Sevgiye aç olan çocuklar telefon ekranında, tabletin derinliklerinde hatta Allah korusun uyuşturucu batağında sevgiyi arayabiliyorlar. O yüzden bizim içini doldurmamız gereken 'Sevgi' sözcüğü, evimizde canlandırmamız gereken kavram 'Sevgi' kavramıdır." dedi.

Yeryüzünde insanın yükselebileceği en ulvi makamın Allah’a kulluk makamı olduğunu ifade eden İşliyen, "Takdir etmemiz gereken başarı Allah'ın rızasına uygun başarı olmalıdır. İşine haram karışan başarıyı takdir etmek kişinin imanının sıkıntıya girmesine ve kalbinin bozulmasına sebep olur. Çünkü kalp bozulursa bütün beden bozulur ,kalp ölürse bütün beden ölür, kalp katılaşırsa zikri kabul etmez, imanı kabul etmez, Allah'ın huzurunda secdeye gitmeyi kabul etmez. Allah'ın kıymet verdiğine yatırım yapmak lazım. Allah'ın kıymet verdiği ise imanla mutmain olmuş bir kalptir, bedene yansıyan güzel ahlaktır. Salih, yararlı, faydalı işler yani Rabb'imizin rızası için yapmış olduğumuz ibadetlerdir." diye konuştu.

Buluşmaya, Diyanet İşleri Başkanlığı Sicil Daire Başkanı Orhan İşler, Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan, İl Müftüsü Faruk Gürbüz, İl Müftü yardımcıları, din görevlileri ve gençler katıldı.