banner331

banner319

Cennet ehli ve orada sunulan nimetler

Bir Hadis: Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi ise nefsini heva hevesine tâbi kılan, sonrasında da Allah’tan dileklerde bulunup duran ve bunu yeterli görendir. (Tirmizî, Kıyâmet, 25)

Diyanet Takvimi 27.08.2021, 00:00
Cennet ehli ve orada sunulan nimetler
© Diyanet Haber

Cennet Ehli ve Orada Sunulan Nimetler

Cennet, çok çeşitli özellik ve güzelliklere sahip ebedi kalınacak bir yerdir. Cennette daha önce hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir kimsenin hatrına getirmediği sayısız ve sonsuz nimetler Allah tarafından müminlere verilecektir. 

Cennet ortamında sunulacak nimetler, dünya şartlarının aksine, insanların gönüllerince yaşayacakları, hiçbir zaman bitme, tükenme endişesi duymayacakları ebedi nimetlerdir. Cennetteki paha biçilemez güzelliğe sahip olan bu nimet ve zenginlik, Allah’ın sonsuz güzellikteki sanatının tecellisidir.

Cennet nimetleri, Allah’a, peygamberlere, meleklere, ahiret gününe ve öldükten sonra tekrar dirilmeye inanan; imanlı, salih amel ve güzel ahlaka sahip olan müminler içindir. Yüce Allah, “Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlar Rablerinin, kendilerine verdiği şeylerle zevk ve mutluluk duyarak cennetlerde ve nimetler
içinde bulunurlar. Rableri onları cehennem azabından korumuştur.” (Tûr, 52/17-18) buyurmaktadır.

Hicaz Demiryolu'nun tarihçesi nedir?

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)