banner261

banner250

Cuma Hutbesi -22 Ekim 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 22 Ekim 2021 tarihli ve "Onun Bize Mirası, Eşsiz Vefası" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 21.10.2021, 10:23
Cuma Hutbesi -22 Ekim 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 22 Ekim 2021 tarihli ve "Onun Bize Mirası, Eşsiz Vefası" konulu cuma hutbesi.
 

Tarih: 22.10.2021

وَالَّذ۪ينَ هُمْ لِاَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَۙ.

وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

لَا إِيمَانَ لِمَنْ لَا أَمَانَةَ لَهُ، وَلَا دِينَ لِمَنْ لَا عَهْدَ لَهُ.

ONUN BİZE MİRASI, EŞSİZ VEFASI

Muhterem Müslümanlar!

Bir Mevlid-i Nebi Gecesini daha geride bıraktık. Mevlid-i Nebi’yi içine alan haftayı ise bu yıl “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla idrak etmeye devam ediyoruz. Geliniz, bugünkü hutbemizde âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin hayatından vefa örneklerini yeniden hatırlayalım.

Aziz Müminler!

Resûl-i Ekrem (s.a.s), ilk önce Rabbine karşı vefalıydı. Nitekim O, Cenâb-ı Hakk’a kulluk ve itaatten, sadakat ve teslimiyetten bir an olsun ayrılmadı. Bir defasında Hz. Âişe annemiz, Peygamberimizin geceleri namaz kılmaktan dolayı ayaklarının şiştiğini görünce “Ya Resûlallah, geçmiş ve gelecek bütün günahların bağışlandığı halde niçin böyle yapıyorsun?” diye sormuştu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştu: “Ya Âişe! Şükreden bir kul olmayayım mı?”1

Kıymetli Müslümanlar!

Allah Resûlü (s.a.s) insanlara karşı vefalıydı. O, öylesine vefalıydı ki ömrü boyunca insanların dünyada ve ahirette huzura ermeleri için çırpınmıştı. Nitekim Rabbimiz, bir ayette Habibine şöyle seslenmişti: “İman etmiyorlar diye neredeyse kendini helâk edeceksin!”2

Değerli Müminler!

Peygamberimiz, ailesine karşı da vefalıydı. Mekke’nin fethedileceği gün çadırını Hz. Hatice validemizin kabrine yakın bir yere kurdurarak en zor zamanlarında kendisine destek olan sevgili eşine; ne zaman yanına gelse sevinçle ayağa kalkarak da kızı Hz. Fâtıma’ya olan vefasını göstermişti.

Rahmet Peygamberi (s.a.s), anne ve babaya vefa gösterilmesine ise ayrı bir değer vermişti. Bir keresinde “Anne babamı ardımdan ağlar bırakıp sana geldim Yâ Resûlallah!” diyen bir gence “Onların yanına geri dön ve ikisini de nasıl ağlattıysan öylece güldür!”3 buyurmuştu.

Aziz Müslümanlar!

Resûl-i Ekrem (s.a.s), ahdine vefa gösterir, verdiği sözü muhakkak yerine getirirdi. Bir hadisinde ahde vefanın önemini şöyle anlatmıştı: “Emanete riayet etmeyenin imanı olgunlaşmamıştır; ahde vefa göstermeyenin ise dini kemâle ermemiştir.”4

İki cihan serveri Peygamberimiz, çevreye de vefalıydı. “Kıyamet kopuyor olsa dahi elinizdeki fidanı dikin”5 buyurarak tabiata; “Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkun.”6 uyarısıyla hayvanlara; akıp giden nehirden abdest alırken dahi suyun israf edilmemesini7 emrederek, suya vefasını göstermişti.

Değerli Müminler!

Vefalı olmak imandandır ve müminin şanındandır. O halde, bugün bize düşen, ümmeti olmakla şeref bulduğumuz Sevgili Peygamberimiz gibi vefalı olmaktır. “Müminler, emanetlerine ve verdikleri sözlere riayet ederler.”8 ayetini hayatımıza taşımaktır. Unutmayalım ki Rabbimize, insanlara, ailemize, çevreye ve ahdimize vefa göstermek, bizi Cenâb-ı Hakk’ın rızasına kavuşturacak, dünya ve ahiret saadetini kazanmamıza vesile olacaktır.

1 Müslim, Sıfâtü’l-münâfikîn, 81.
2 Şuarâ, 26/3.
3 Ebû Dâvûd, Cihâd, 31.
4 İbn Hanbel, III, 134.
5 İbn Hanbel, III, 184.
6 Ebû Dâvûd, Cihâd, 44
7 İbn Mâce, Tahâret, 48.
8 Mü’minûn, 23/8.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

İngilizce İçin TIKLAYNIZ>>>

Arapça Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Rusça Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Almanca  Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Fransızca Hutbe İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (5)
SADEDDİN BİLGİN 1 ay önce
TAMAM O İNDİRMENİN İSMİNİ BULDUM WORD İNDİRME MUTLAKA HER ZAMAN HEMEN HUTBE İN ALTINDA İNDİRMEK İÇİN HEM PDF HEM DE WORD OLSUN İSTİYORUZ ARPALIK KÖYÜ CAMİİ İMAM-HATİBİ
Ramazan kelhüseyinoğlu 1 ay önce
Hutbe en azından Perşembe sabahı yayınlansa daha aktif olur
Sinan AKSAK 1 ay önce
Hutbenin arapça metni niye çıkmıyor
Önce Vatan 1 ay önce
Ülkemizde KURAKLIK Had safhada. "HAYVAN ÜMMETİNE" Eziyeti bırakıp "Yedirip/İçirmeye" başlamaz isek SEMUD Kavmi zalimleri gibi ALLAH cc. bizlere MERHAMET etmeyecek, KURUMADIK Göl kalmayacak. '7' Süre, 17 Ayet. Deprem, SEL,AFETLER, YILDIRIMLAR, KURAKLIK.. Boşuna da artık YAĞMUR DUASINA çıkmayalım. Allah'ı cc. haşa kandıramadık. Bizler Yerdekilere MERHAMET etmez isek olacağı budur !.
KEMTER KUL 1 ay önce
Anam babam sana feda olsun Yâ ResuAllah (sav)