banner250

banner246

Cuma Hutbesi - 19 Şubat 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Şubat 2021 tarihli ve "İmanın Tadına Ermek Allah ve Resulünü Sevmek" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 17.02.2021, 15:33
Cuma Hutbesi - 19 Şubat 2021

Cuma Hutbesi - 19 Şubat 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 19 Şubat 2021 tarihli ve "İmanın Tadına Ermek Allah ve Resulünü Sevmek" konulu cuma hutbesi.

Aziz Müminler!

Cenâb-ı Hakk’ın varlık âlemine ve ruhumuza nakşettiği en nadide duygu sevgidir. Sevgi; insanı Rabbine bağlayan, gönülleri birleştiren, hayatı anlamlı kılan eşsiz bir duygudur. Öyle ki, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle, samimi sevgi, Yüce Rabbimizin varlığının delillerinden biridir. 1

Sevilmeye en çok layık olan hiç şüphesiz Allah Teâlâ’dır. Zira O “Vedûd”dur, sevgiyi yaratan, sevmeyi ve sevilmeyi insana öğretendir. Bütün sevgilerin kaynağı O’dur. Tüm kâinat, O’nun sevgi ve merhametiyle ayakta durmaktadır.

Kıymetli Müslümanlar!

Kur’an-ı Kerim’de “İman edenlerin Allah sevgisi çok kuvvetlidir.”2 buyrulur. Evet, bir müminin kalbinde en değerli köşe, Cenâb-ı Hakk’ın sevgisine ayrılmıştır. Mümin, Rabbini şartsız ve sınırsız bir biçimde, ihlas ve ihtiram ile sever. Aynı zamanda, Allah’ın sevgisine layık bir kul olabilme gayreti taşır. Mümin, Allah’a duyduğu derin sevgiyle tüm mahlûkata rahmet nazarıyla bakar. Yaratılanı sever Yaratan’dan ötürü!

Değerli Müminler!

Müminin yüreği, Allah Resûlü (s.a.s)’in sevgisiyle de doludur. Zira adı güzel kendi güzel Peygamberimizi sevmek, bize onun ümmeti olma şerefini bahşeden Rabbimizi sevmenin gereğidir. Mümin bilir ki Peygamber Efendimizi sevmek, onun bize emanet olarak bıraktığı yüce Kitabımız Kur’an’a ve hikmet yüklü sünnet-i seniyyesine sımsıkı sarılmak demektir. Onun yolundan gitmek, onun sevdiklerini sevmek, onun ahlakı ile ahlaklanmaktır.

Aziz Müslümanlar!

Allah ve Peygamber sevgisi imandandır, imanın lezzetine varmaktır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir hadislerinde şöyle buyurur: “Şu üç özellik kimde bulunursa o kişi imanın tadına erer: Allah ve Resûlü’nü herkesten çok sevmek, sevdiği kişiyi sadece Allah için sevmek, ateşe atılmaktan nasıl korkuyorsa imandan sonra küfre dönmekten de öylece korkmak.”3

Ne mutlu Cenâb-ı Hakk’ın sevgisi gönlünde yer etmiş olanlara! Ne mutlu Resûl-i Zişan Efendimizin muhabbetiyle gözleri yaşaranlara! Ne mutlu bu kutlu sevginin gücüyle birbirine kenetlenenlere!

Kıymetli Müminler!

Hutbeme son verirken geçen hafta hain terör saldırısında şehit edilen kardeşlerimize, kahraman vatan evlatlarına Yüce Rabbimizden sonsuz rahmet; kederli ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize baş sağlığı diliyorum. Cenâb-ı Hak bizleri şehitlerimizin uğrunda can verdikleri mukaddesatımızdan asla ayırmasın. 1 Rûm, 30/21. 2 Bakara, 2/165. 3 Buhârî, Îmân, 9

---

Hutbeyi İndir

PDF İNDİR>>>

WORD İNDİR>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (8)
Muharrem ÖZDEDE 4 ay önce
Metnide verilmesi iyi oluyor ayetlerin
Murat Badem 4 ay önce
Selamun aleyküm kıymetli hocalarım hutbe paylaşırken uygulamada ayet ve hadisler indirmeden gözükmüyor bu konuda yardımcı olurmusunuz
Alper Aytülün 4 ay önce
Kırklareli babaeski köylerine merkezi sistemden okunan cenaze salalarinin okunmasını istiyoruz
Arif BİLECEN 4 ay önce
Hutbeleri cuma namazı sonrası yayınlanması uygun olur.
Heyderi 4 ay önce
İnanç kardeşime katılıyorum hutbeyi imam arz etmesi lazım diye düşünüyorum
Mehmet 4 ay önce
Cuma hutbelerinin sosyal medya platformlarinda hutbeden once verilmesini dogru bulmuyoruz. Hutbeyi dinlemeye giden cemaatin imamdan bir beklenti icinde olmasinin daha uygun olacagi kanaatindeyiz.
Mehmet Fatih 4 ay önce
Mantıken doğru söylüyorsunuz belki ama şunu gözardı etmemek lazım, salgın nedeniyle cumaya katılım çok azaldı. Şahsen benim görev yaptığım camide katılım orana yüzde 30'lara düştü. Bu vatandaşlar bir şekilde hutbelerden haberdar olmalı. Ayrıca henüz cuma namazına gitmeyen vatandaşlar da bu hutbelerden haberdar oluyor. iyi bir irşat bence. Erkenden yayınlanan hutbe bir şekilde sosyale düzşer. Buradan düşmezse başka yerden düşer. Kaldı ki sözcü gazetesi bile sırf tık kazanmak için yayınlarken bizim sitelerimiz neden yayınlamasın.
İnanç Akar 4 ay önce
Beğendim.Aynen katılıyorum.Malesef cemaat imamdan önce hutbeyi beğenirse cumaya gider.Beğenmese huşuna gitmese camiye hutbeye bile gitmez.Onun için bu oygulamanin bir an önce kaldırılması lazım.Hutbeler bölgelerin ihtiyacına göre müftülüklere gönderilsin.