banner250

banner246

Yeni atanan imamın fark etmesiyle 68 yıl sonra yanlıştan dönüldü

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Avdal Mahallesi'nde 1951 yılında ibadete açılan caminin kıblesi, camiye yeni atanan imamın dikkatiyle düzeltildi.

Diyanet Haber 10.06.2019, 18:15
Yeni atanan imamın fark etmesiyle 68 yıl sonra yanlıştan dönüldü

Yaklaşık 2 ay önce camiye atanan 26 yaşındaki İmam Mesut Kurtdere, lojmana yerleştikten sonra cep telefonundaki pusula uygulamasıyla kıbleyi bulmak istedi. Lojmanda bulduğu kıble yönü ile caminin kıble yönünün farklı olduğunu tespit eden Kurtdere, durumu İlçe Müftülüğüne bildirdi.

Camiye gelen müftülük yetkilileri, yaptıkları ölçümün ardından sağa doğru yaklaşık 45 derece yanlış yönde olan kıbleyi, cami halılarının üzerine şeritler çekerek düzeltti.

İmam Kurtdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, durumun düzeltilmesinin ardından mahalle sakinlerinden bazılarının tedirgin olduğunu belirterek, "Ama daha sonra bana itibar ettiler. Bazıları yıllar boyunca yanlış yönde namaz kıldıkları için 'Acaba önceki namazlarımız kabul oldu mu?' endişesi yaşadı. Daha sonra önceki namazlarıyla ilgili bilgilendirme yapılınca içleri rahatladı." ifadelerini kullandı.

"Benim lojmanda kıble yönünü araştırmam cami kıblesinin düzeltilmesine vesile oldu." diyen Kurtdere, daha önce kimsenin kıbledeki yanlışlığı fark etmediğini ve bu yanlışın düzeltilmesine katkı sunduğu için gönlünün rahat olduğunu sözlerine ekledi.

Mahalle sakinlerinden Fethi Deniz de yanlışlığı düzelttiği için mahalle imamı Mesut Kurtdere'ye teşekkür etti.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (4)
İsmail şahin 2 yıl önce
Bu durumda olan çok cami var. Ünlü camiler bike. Diyanetten böyle bir çalışma beklerim.
Ferhat Şahin 2 yıl önce
Milletin haliyle hallenmek budur işte.Rabbim herkesi sorumluluk sahibi yapsın.
Murat özpelit 2 yıl önce
Sehven yaşanmış, yüce mevla namazları kabul edecektir inşAllah. Nereye dönsen mutlak onundur...
Mehmet Sabri Yılmaz 2 yıl önce
Daha önce pusula olmadığı için. Veya az olduğu için kimse fark etmemiş. İşte bu teknoloji iyi kullanılırsa gerçekten bir nimettir. Hocayı da tebrik ederim.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?