banner250

banner246

İslam düşmanlığıyla birlikte mücadele edelim

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Victoria İslam Konseyi’nde yaptığı konuşmada, İslamofobia ve anti-İslam anlayışını körükleyenlerin, İslam’ın korkulacak bir dinmiş gibi algı oluşturmaya çalıştıklarını dile getirerek İslam düşmanlığı karşısında birlikte mücadele çağrısında bulundu.

Diyanet Haber 18.04.2019, 12:27
İslam düşmanlığıyla birlikte mücadele edelim
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Avustralya programı kapsamında, Avustralya'daki Müslümanlar arasında dayanışma ve iş birliğini geliştirmek amacıyla kurulan Victoria İslam Konseyi’ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş burada yaptığı konuşmada, insanlara öncülük yapan vakıfların, derneklerin, konseylerin her zaman barıştan yana olduğunu göstermesi ve bunun için faaliyetler yapması gerektiğini ifade ederek, “Yaşadığımız yer neresi olursa olsun, sadece Müslümanlar için demiyorum, zulme uğrayan bütün insanların yanında yer almak, onların bu zulümden kurtulması, barış içerisinde yaşaması ve içinde bulunduğu problemlerden kurtulması için çözümler üretmemiz gerekiyor. Bunun da en güzel örneklerini, İslam medeniyetinin farklı dönemlerindeki uygulamalarında görmekteyiz.” dedi.

Başkan Erbaş, insanlığa hizmet etmek için kurulmuş müesseselerin en önemli faaliyetlerinden birinin eğitim olması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim burada yapacağımız en önemli şey, çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimine, nitelikli insan yetiştirmeye katkı sağlamaktır. Kaliteli insan yetiştirirsek bu insanlardan meydana gelen topluluk, yaşadığımız yerlerde olsun, uzak yerlerde olsun, dünyada ortaya çıkan problemleri çözme noktasında bir adım daha çözüme yaklaşmamıza vesile olur.”

İslamofobia ve anti-İslam anlayışını körükleyenlerin, İslam’ı korkulacak bir dinmiş gibi göstermeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Erbaş, İslam düşmanlığı karşısında birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu anlayışı yaygınlaştırmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz. Biz eğer din eğitiminde, doğru dini bilgiyi dikkate alarak gençlerimizi eğitirsek, eğitim müesseselerimizde Kur'an ve sünnet çizgisini dikkate alıp yapmış olduğumuz programları gözden geçirerek talebe yetiştirirsek İslamofobiacılara ve anti-İslam karşıtlarına da malzeme vermemiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, geçmişte Avrupa’da yaşanan ve milyonlarca insanın öldüğü din savaşlarının benzerinin, şimdi de İslam dünyasında uygulanmaya çalışıldığını kaydetti.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfıyla birlikte yurt içinde ve yurt dışında yürütmüş olduğu eğitim ve hayır çalışmalarını aktararak konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?