banner203

banner250

İlgisiz bıraktığımız gençler kör ideolojilerin eline düşer

Bitlis Ahlat'ta Hafızlık İcazet Merasimi'ne katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, "Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur'ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer." dedi.

Diyanet Haber 05.07.2019, 14:01
İlgisiz bıraktığımız gençler kör ideolojilerin eline düşer

"İlgisiz bıraktığımız gençler kör ideolojilerin eline düşer"

Ahlat ilçesinde kız ve yatılı erkek Kur'an kurslarında hafızlığını tamamlayan kursiyerlere yönelik düzenlenen icazet töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, "Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur'ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer." ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Gazi Türbesi önünde Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay ise gençlerin hafızlık unvanına kavuşmasına öncülük eden ailelere ve hocalara teşekkür etti.

Çağatay, "Allah hayırlarını kabul etsin. Günün zorluklarına rağmen onları devletimizin şefkatli ellerine teslim edip, Kur'an'ın evrensel ve sonsuz mesajıyla buluşturup ileriye götürdüler. Onlara hafızlık yapma imkânı tanıdılar. Allah onlardan razı olsun." dedi.

"14 yaşındaki gençlerin eline silah tutuşturmuşlar"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ise Diyarbakır'da görev yaptığı dönemde, uyuşturucu kullanan gençleri gördüğünü ve bundan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

"Gençleri bu hale getiren uyuşturucunun, bu topraklarda yetiştirilip yine bu topraklarda satıldığını" aktaran Dr. İşliyen, bu duruma medreselerle, Kur'an kurslarıyla ve hafızlıkla direnmeleri gerektiğini kaydetti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki çukur olayları sırasında 14 yaşında çocukların öldüğünü, 66 gencin şehit olduğunu hatırlatan İşliyen, şöyle devam etti:

"Terörün ve uyuşturucunun tuzağına düşmüş, çanta ve kalem tutması gereken 14 yaşındaki gencin eline otomatik silah tutturmuşlar. Bu gençlerin ölümüne şahit olduk. Eğer gençlerimize ve çocuklarımıza istikamet göstermeden yürüdükleri yolu asfalt yaparsak, o asfalt yoldan cehenneme daha kolay giderler. Önce istikamet göstereceğiz. Yüreklerine iman, ahlak, helal, haram, namus, iffet ve benzeri güzellikleri yerleştireceğiz. Şehirleri imar ederken gençleri ihmal ederseniz, gün gelir ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehirleri tahrip eder. İlgisiz, sevgisiz, Kur'ansız, ahlaksız ve eğitimsiz bıraktığımız gençlerimiz kör ideolojilerin eline düşer. Gencecik yaşında taşıyamadığı silahlarla dağa çıkar, uyuşturucu tuzağına düşer."

Gençlerin kötülüklerden kurtarılması için gösterilen tüm çabaların kıymetli olduğunu kaydeden İşliyen, "mesleği ve işi ne olursa olsun, hangi okulu okursa okusun çocukları, gençleri Allah, kitap, Kur'an ve eleştirel bir akılla tanıştırmanın çabasında olmaları gerektiğini" ifade etti. 

Konuşmaların ardından Abdurrahman Gazi Yatılı Erkek Kur'an Kursu ile Amine Hatun Yatılı Kız Kur'an Kursu'nda hafızlığı tamamlayan 7'si kız olmak üzere toplam 32 kursiyere hafızlık belgeleri ve çeşitli hediyeler takdim edildi. 

Abdurrahman Gazi Yatılı Hafızlık Erkek Kuran Kursu'nun yeni hizmet binasının açılışının da gerçekleştirildiği programa İl Müftüsü Mehmet Faysal Geylani, Ahlat Kaymakam Vekili Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Ahlat Müftüsü Orhan İmamoğlu ile kurum amirleri, hafızlar ve aileleri katıldı.

Yorumlar (1)
Sait Doğan 2 yıl önce
Yazılarınız da sohbetleriniz de hakikat dolu.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?