banner203

banner250

Erbaş: Üniversitelerde seçmeli ders havuzu olsun

Ordu Üniversitesi’nde öğrencilere konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, eğitimin önemine değinerek, kız ve erkek çocuklar arasında ayrım yapmadan onları hayata hazırlamak gerektiğini söyledi.

Diyanet Haber 10.01.2020, 23:30
Erbaş: Üniversitelerde seçmeli ders havuzu olsun
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ) "Bilgiden Bilince" başlıklı konferans verdi.

ODÜ tarafından düzenlenen konferansta, hayatının büyük bir bölümünün üniversitede geçtiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, en mutsuz anlarının kürsüden uzak kaldığı, en mutlu olduğu zamanın ise kürsüde öğrencilerle birlikte olduğu zaman olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, ilim ve bilginin önemine değinerek, "Bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarından biri ilimdir. Çünkü ilk inen ayet 'ikra' (oku) diye gelmiştir" dedi.

İbn-i Sina'nın yaşantısından örnekler veren Başkan Erbaş, "İbn-i Sina tıp uzmanı olduğu kadar aynı zamanda İslami ilimlerde de zirveydi. 11 yaşında hafız olmuş, iyi bir matematik öğrenmiş, tıp öğrenmiş, hem fen bilimlerin hem İslami ilimlerin zirvesi olmuş bir alimdir" diye konuştu.

Başkan Erbaş, 2019 yılında ülkede Fuat Sezgin yılı ilan edildiğini anımsatarak, "Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizde de 850 kadar eseri var. İnşallah en kısa zamanda bir Fuat Sezgin Müzesi yapıp İslam bilginlerinin yapmış olduğu eserleri biz de sergileyeceğiz. İstanbul'da Gülhane Parkı'nın içerisinde onun eserleri sergilendi. İstanbul'a giden herkes Fuat Sezgin Müzesi'ni gezsin ve 8. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar matematikte, tıpta, fizikte ve diğer alanlarda neler yapılmış onları görsün ve iftihar etsin" değerlendirmesinde bulundu.

“Üniversitelerde seçmeli ders havuzu olsun”

Üniversitelerde seçmeli ders havuzu önerisinde bulunan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

"O seçmeli ders havuzuna her fakülteden dersler konulmalı. İlahiyat Fakültesi’ndeki bir öğrencimiz sosyolojiden, edebiyattan, matematikten dersler seçmeli. Tıp Fakültesinden bir öğrencimiz olurya Kuran-ı Kerim öğrenmemiş olabilir. İlahiyat Fakültesi’nde Kur’an-ı Kerim dersini seçsin ve öğrensin. Bu bir fırsattır. Fıkıh dersini seçsin. Aynı şekilde Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerimiz İslam hukukunu seçsin. Bu durum üniversitelerde de oldukça faydalı bir metot olmuş olur."

Başkan Erbaş, çocukların iyi yetiştirilmesi gerektiğine değinerek, "Kız ve erkek çocuklarımızı hiç ayrım yapmadan hem eğitimleri hem de edepleri noktasında hayata hazırlamamız gerekiyor. Buna çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak göreve geldiğinin hemen ertesinde "Din İstismarı İle Mücadele" seferberliği başlattıklarını anlatan Başkan Erbaş, “Bu istismarı önleyecek bizleriz. İşin doğrusunu öğretmezsek milleti kandırarak menfaat elde edenlerin sayısı artıyor. Buna biz engel olacağız" diye konuştu.

Programa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
MUHAMMET BURAK 2 yıl önce
Çok güzel bir uygulama olur. Allah razı olsun hocam.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?