banner203

banner250

Erbaş: Bize düşen daha güzel bir dünya için gayret etmektir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Regaib Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Diyanet Haber 27.02.2020, 11:21
Erbaş: Bize düşen daha güzel bir dünya için gayret etmektir
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Regaib Gecesi mesajında, “Üç aylar ve Regaib Gecesi, yaratılış gayemizi ve kulluk sorumluluğumuzu tefekkür etme, davranışlarımızı ve beşeri ilişkilerimizi gözden geçirme, hayatımızın muhasebesini yapma ve Allah’ın sonsuz rahmetine yönelerek günahlarımızdan arınma için büyük bir fırsattır.” dedi

“Rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi üç ayların manevi iklimine girmiş bulunmaktayız. 27 Şubat 2020 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece Regaib Kandili’ni idrak edeceğiz.” ifadesini kullanan Prof. Dr. Erbaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’deki pek çok ayette, üzerine yemin etmek suretiyle zamanın önemine dikkat çekmiştir. Peygamberimiz Efendimiz de zamanı, kıymeti pek az idrak edilen büyük nimetler arasında zikrederek aynı gerçeğe vurgu yapmıştır. Bu yüzden Rabbimizin bahşettiği eşsiz nimetlerden biri olan zamanımızın her anını en güzel şekilde değerlendirmek son derece önemlidir.

Bununla beraber bazı gün ve geceler taşıdıkları mana itibarıyla dini duyguların daha yoğun yaşandığı zamanlardır.  İşte henüz başında bulunduğumuz üç aylar ve Regaib Gecesi, yaratılış gayemizi ve kulluk sorumluluğumuzu tefekkür etme, davranışlarımızı ve beşeri ilişkilerimizi gözden geçirme, hayatımızın muhasebesini yapma ve Allah’ın sonsuz rahmetine yönelerek günahlarımızdan arınma için büyük bir fırsattır. Nitekim Peygamber Efendimiz, Recep ayı girdiğinde; ‘Allah’ım! Receb ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.’ diye dua ederek bu ayların önemine işaret etmiştir.

- Bize düşen; bu zamanları fırsat bilerek hamdimizi, zikrimizi, şükrümüzü daha da artırmaktır

Dolayısıyla bize düşen, bu zamanları fırsat bilerek hamdimizi, zikrimizi, şükrümüzü daha da artırmaktır. İbadet, dua ve niyazlarla Rabbimizin rızasını kazanmaya çalışmaktır. Tüm rağbetimizi Rabbimize yönelterek af ve mağfiret arzusuyla gönüllerimizi O’nun merhametine açmak, bilerek ya da bilmeyerek işlemiş olduğumuz hata ve günahlarımızdan samimi bir şekilde tövbe etmektir.”

Mübarek gün ve gecelerin, toplum ve ümmet olarak yeniden dirilişe katkı sağlayacak bir heyecanı beraberinde getirdiğine dikkati çeken Başkan Erbaş; “Bu zamanları vesile kılarak yapmamız gereken; tüm imkânlarımızı nefsimizin hidayeti, ailemizin saadeti, milletimizin izzeti ve Müslümanların vahdeti için çalışmaya hasrederek daha güzel bir dünyanın inşası için gayret etmektir. Allah’a kulluğumuzun ve kullarla hukukumuzun temeline ihlas ve samimiyeti yerleştirmektir.” ifadesini kullandı.

İbadetlerimizin ve dualarımızın, kulluk ve sorumluluk bilincimizi güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Erbaş, Regaib Gecesi mesajını şu ifadelerle tamamladı:

“İbadetlerimiz ve dualarımız, kulluk ve sorumluluk bilincimizi güçlendirmeli, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmeli ve ahlakımızı güzelleştirmelidir. Böylece vicdanımızı yaralayan her türlü kötülükten uzaklaşmak ve gönlümüzü ferahlatacak iyiliklere yönelmek en temel şiarımız olmalıdır. Bunu başarabildiğimiz zaman, kalplerimiz yalnız Allah’a kul olmanın hazzı ve huzuru ile dolacak ve kıyamet günü yüzümüzü ağartacak ameller işleme arzusu tüm benliğimizi kuşatacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Regaib Gecesi’ni tebrik ediyor, bu mübarek gecenin ve üç ayların Müslümanların birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
MUSA GÜVEN 2 yıl önce
Selam Aleykümü Cümleten bütün İslâm Âleminin REGÂİP Kandili Mübarek olsun İnşaAllah Amin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?