Diyanet'ten tüm dünyaya örnek olacak uygulama: Çevreci Hac

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında bütün dünyaya örnek olacak yeni bir uygulama başlatacak. "Çevreci Hac" olarak ifade edilen proje kapsamında bu yıl hacca gidecek 80 bin hacı adayı, çevre temizliği ve "Sıfır Atık, Sıfır İsraf" konusunda bilinçlendirilecek.

Diyanet Haber
Diyanet'ten tüm dünyaya örnek olacak uygulama: Çevreci Hac
banner80

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Sıfır Atık, Sıfır İsraf" projesi kapsamında çevre bilinci konusunda bilgilendirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında bütün dünyaya örnek olacak yeni bir uygulama başlatacak. "Çevreci Hac" olarak ifade edilen proje kapsamında 2019 yılı içerisinde hacca gidecek 80 bin hacı adayı, çevre temizliği ve "Sıfır Atık, Sıfır İsraf" konusunda bilinçlendirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin, Diyanet İşleri Başkanlığında "Sıfır Atık, Sıfır İsraf" temasıyla uygulanması çalışmaları devam ediyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı iş birliğinde bu sene hac organizasyonu kapsamında çevre kirliliği konusunda önlemler alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü V. Remzi Bircan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığınca çevreci bir hac organizasyonu amacıyla daha önce özellikle Arafat'ta çevre temizliğine yönelik tedbirler alındığını, bu yıl ise uygulamanın daha çok geliştirileceğini belirtti.

Bu kapsamda Türkiye'de uygulamanın altyapı çalışmasının oluşturulduğunu belirten Bircan, "Sıfır Atık, Sıfır İsraf' projesi çerçevesinde hacılarımızın konaklamış olduğu otellerde, bulunmuş olduğu mekânlarda, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de ama özellikle Arafat meydanında hacılarımızın konaklayacağı yerlere atık kutuları koyacağız." dedi. 

Başkanlığın hacı adaylarına hac ibadeti esnasında pet şişe su verdiğini aktaran Bircan, "Hacı adaylarının kullandığı pet şişeleri kutucuklara atmasını sağlayarak çevreye daha duyarlı bir hale getireceğiz. 'Çevreci bir hac' demekten kastımız bu." şeklinde konuştu.

"Televizyon kanallarında sürekli yayınlayacağız"

Suudi Arabistan makamlarınca projeye destek verileceğini ifade eden Bircan, çevreci bir hac ibadetinin farkındalığını oluşturmak amacıyla afişler asılacağını ve otellerin girişinde bilgilendirme panolarının yer alacağını belirtti.

Bu kapsamda sinevizyon hazırlandığını kaydeden Bircan, şöyle devam etti:

"Çevreye duyarlı, çevreci, yeşil bir hac yapmak için canla başla çalışacağız"

"Görevli eğitimlerimizde hazırlamış olduğumuz sinevizyonu gösterdik. Mekke ve Medine'de otellerimizin içerisindeki televizyon kanallarında bunu sürekli yayınlayacağız. Kafilelerle tanışma toplantılarında kafile başkanlarımız yine bu sinevizyon vasıtasıyla bilgilendirme yapacak. İnşallah 2019 haccını çevreye duyarlı, çevreci, yeşil bir hac yapmak için canla başla çalışacağız."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamit Öztürk
Hamit Öztürk - 2 hafta Önce

Gerçekten güzel bir çalışma. Zarar ın neresinden başlamadan faydadır. Bu bilinçlenmeyle hacılarımız milli temsilcimiz olması yönüyle de çok anlamlıdır. Alışkanlık dönüşte de devam ettiğinde hacı vakarını bir o kadar koruyacaktır.

Orhan Solmaz
Orhan Solmaz - 3 hafta Önce

Hacca yazılan Hacı adayları belli Hacca gitmeden önce Hacılara Her il ilçede Umre ye Hacca Görevli giden İMAM arkadaşlar var bu arkadaşlar Hacı adaylarıni Hergün Hac görevlerini bilinçlendirseler güzel olur...
Hacı adayı İhram nasıl bağlanır'ı bilmeden,Kur'an-ı Kerim öğrenmeden,Ihramlıyken neyi yapıp neyi yapmayacağını bilmeden Hacca gidiyor.Önerim Bir yıl eğitim görüp Bilinçli Hacca gitsin.Bu konu istaftan daha önemli ???

Davut Erden.
Davut Erden. - 3 hafta Önce

Çok isabetli bir karar.geç kalınmış bir proje şimdiye kadar çoktan olması gerekirdi.

Ali ALÇİN
Ali ALÇİN - 3 hafta Önce

Çok güzel bir uygulama özellikle israf konusu.

Mustafa uyma
Mustafa uyma - 3 hafta Önce

Hey Diyanet, Suudi Arabistan'da sıfır atık projesi uygulayacağına bunu Türkiye'de uygulasan,çalışmayı Turkiyede başlatsan olmaz mı? Bize Türkiye'de lazım bu uygulama Türkiye'de

Fevzi karakuş
Fevzi karakuş - 3 hafta Önce

İnşAllah çok güzel olur. Özellikle sevr ve hira mağarasına.

Nevzat doğan
Nevzat doğan - 3 hafta Önce

Teşekkür ediyorum çünkü Allah temizdir temizleri sever hadis Allah israf erenleri sevmez ayet

RİDVAN ŞENAY ÇETİNKAYA
RİDVAN ŞENAY ÇETİNKAYA - 3 hafta Önce

Bu israfi vatanimiz ivin de dusunelim cuma gunu hutbede bizleri bilgilendirin


SIRADAKİ HABER