banner203

banner218

Diyanet: İyi niyetten yoksun ve maksatlı yayınlar

Diyanet İşleri Başkanlığınca ‘2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’ kapsamında hazırlanan kısa filmlere ilişkin yapılan basın açıklamasında, medyada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Başkanlığımıza yönelik yürütülen bu yanlış ve olumsuz bilgilendirmeye itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Diyanet Haber 13.11.2019, 10:21
Diyanet: İyi niyetten yoksun ve maksatlı yayınlar

2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası kısa filmlerine ilişkin Basın Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığınca, ‘2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’ kapsamında hazırlanan kısa filmlere ilişkin bazı gazeteler, internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddialara ilişkin basın açıklaması yayınlandı.

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Başkanlığımıza yönelik yürütülen bu yanlış ve olumsuz bilgilendirmeye itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesinde yer alan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumumuzun her kesimini sahih dini bilgiyle buluşturma ve kuşatıcı bir din hizmeti sunma gayreti içindedir. Din hizmetlerinde kuşatıcılık, sosyal sorunlara dinimizin temel kaynaklarından beslenen insani ve ahlaki çözümler üretmeyi de zorunlu kılmaktadır.

Bu bağlamda, Başkanlığımız tarafından 2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması ‘Peygamberimiz ve Aile’ olarak belirlenmiştir. Bu temanın belirlenmesindeki amaç, ailenin değeri, korunması ve güçlendirilmesi hususunda ortak bilinç oluşturmak ve aileyi ayakta tutan dini, ahlaki ve manevi değerlerimizi gündeme taşımaktır. Hafta vesilesiyle düzenlenen etkinliklerin gayesi, Peygamberimizin aileye yönelik eşsiz örnekliğini anlamak ve anlatmak, onun aileye dair tavsiyelerini insanlıkla buluşturmak, aileyi hedef alan ya da aile içinde yaşanan sorunlara nebevi referanslarla çözüm üretmektir.

Başkanlığımız Mevlid-i Nebi Haftası’nı, tüm il ve ilçelerimizde vaaz ve hutbeler başta olmak üzere radyo-televizyon programları, kitap ve dergi yayınları, konferans, panel, sempozyum, bilgi yarışması ve sanat sergileri gibi etkinlikler vasıtasıyla canlı bir biçimde idrak etmektedir. Başkanlığımızın huzurlu bir toplum için ailelerimizi bilinçlendirmeye, desteklemeye ve güçlendirmeye yönelik gayretleri artarak devam edecektir.

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası'nda yürütülen kampanya için hazırlanmış olan dört ayrı kısa film, internet bağımlılığının aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkisine odaklanmıştır. Teknoloji bağımlılığının çoğu zaman ailede sağlıklı bir iletişime engel olduğuna, kadının ilgi ve emeğini görmezden gelme ya da çocuğun sevgi ve şefkat ihtiyacını fark edememe gibi olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekmiştir. Kısa filmler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, konseptin ailede bütün bireyleri hassasiyete ve nezakete davet ettiği görülecektir.

Diğer yandan, bazı gazeteler, internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında, Mevlid-i Nebi Haftası kampanya filmleri için ödenen hizmet alım bedeli konusunda gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlara yer verilmesi üzücüdür. Zira söz konusu haberlerde zikredilen rakamlar, sadece kısa filmlerin değil, Mevlid-i Nebi Haftası’na dair konsept üretimi, görsel tasarımlar, afiş, bilboard ve davetiyeler, uzun sinevizyon filmi ve basın lansmanı olmak üzere hizmet alımının tamamı için belirlenen bedeldir. Dolayısıyla Başkanlığımıza yönelik bu iddiaların, yeterince araştırma yapma ya da Başkanlığımızdan bilgi alma gibi bir gayret gösterilmeksizin ortaya atılan, iyi niyetten yoksun ve maksatlı yayınlar olduğu açıktır. Başkanlığımıza yönelik yürütülen bu yanlış ve olumsuz bilgilendirmeye itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner214
Yorumlar (2)
abreg 1 yıl önce
diyanet gibi güzide bir kurumu yıpratmak kimsenin haddi değildir yetkili kişilerin bunları tesbit edip gerkeni yapmaları lazım ne hikmetse son zamanlarda insanların tek uğraşı islam ve diyanet rabbim sonumuzu hayır eyleye
Vatandaş 1 yıl önce
Amaç Diyanet kurumunu suçlamak değil İslam Dinini itibarsızlaştırmaktır. Ameller niyete göre değerlendirilir.