banner250

banner246

Bilinçli, şuurlu bir Müslüman olmak, insanları aydınlatmak için okuyacağız

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen 38. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapılarını İstanbul’dan sonra Ankara’da da kitapseverlere açtı.

Diyanet Haber 16.05.2019, 17:43
Bilinçli, şuurlu bir Müslüman olmak, insanları aydınlatmak için okuyacağız

Kocatepe Cami avlusunda düzenlenen fuarın açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

“Ramazan Kitapla Buluşuyor” sloganıyla düzenlenen fuarın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş kitap ile kitap dostlarını buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Kitap denilince Allah’ın Kitabı Kur’an-ı Kerim önce aklımıza geliyor. Kur’an okunmak, yaşanmak için var. O Kitap ki gelen ilk ayetleri, ‘oku’ diyor. Kainatı, Allah’ın gönderdiği vahyi oku. Dolayısıyla kitap, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetlerinde okumaktan, öğretmekten, öğrenmekten, kalemden bahsedildiğini belirten Başkan Erbaş, “Bu medeniyetin mensuplarının elinden kitap, kalem düşmeyecek. Öğretme, öğrenme faaliyeti eksik olmayacak. Tarihe baktığımız zaman kitap ve kalemle meşgul olduğumuz asırlarda yükselmişiz, elimizden kitap ve kalem düştüğü zamanlarda da gerilemişiz.” diye konuştu.

“Bilinçli, şuurlu bir Müslüman olmak, insanları aydınlatmak için okuyacağız”

Başkan Erbaş, iyi bir insan, bilinçli bir Müslüman olmak için kitap okumanın önemli olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

“Bilinçli, şuurlu bir Müslüman olmak, insanları aydınlatmak için okuyacağız. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’i Peygamber Efendimize niçin gönderdiğini ifade ederken, ‘İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak için Kur’an gönderildi.’ buyuruyor. Bütün kitaplar, Allah'ın kitabını daha iyi anlamak için okunursa okuyan kişiler ibadet etmiş olurlar. Çünkü ameller niyetlere göredir. Bütün kitapları hem Allah’ın Mushaf içerisinde bulunan ayetlerden oluşan Kitabını hem de kainat kitabını anlamak için okuyacağız.”

Kitap fuarlarının çocuklara, gençlere okuma alışkanlığının kazandırılmasında önemli katkısı olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, "Çocuklarımızın elinden tutalım, teravihe gelelim. Teravihten çıktıktan sonra kitap evlerini, yayınevlerini dolaşalım. Teravihi, orucu, Kur'an kıraatiyle Ramazan bir bütündür. Fuarları gezmek, kitap satın almak ve aldığımız kitapları okumak; Ramazan böyle güzelleşiyor. Ramazan insanları daha dinamik hale getirmeli." şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş’ın konuşmasının ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Başkan Erbaş, katılımcılarla birlikte fuar alanını gezdi.

Açılışa, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Savaş Polat da katıldı.

41 stant ve 52 yayınevinin bulunduğu fuar, 16 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında her gün 11.00 -24.00 saatlerinde açık olacak.

Fuarlar esnasında imza günleri ve söyleşiler de yapılacak.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
mehmet altıngul 2 yıl önce
Vermek kadar guzel sey yok insan verdigi zaman hem manen hemde ruhen icinizi sevgi kapliyor bu hizmetler islami ve hemde insani bir vazifedir ne mutluki bu toprak larda dogmusuz anadolu diye bos yere konmamis bu vatanin ismi Allah infak eden riyadan uzak bir sekilde verenlerden eylesin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?